Seyahat Özgürlüktür

Seyahat Etmeye Başlamak İçin 25 Neden

Seyahat etmek Dünya’daki en büyük hobilerin başında geliyor. Buna rağmen bazı insanların mevcut rutin hayatlarındaki monotonluk onların seyahat ve yeni şeyler keşfetme konusunda isteklerini körelttiğini ve bu sıkıcı hayatlarına saplı kalmalarına yol açtığını düşünüyorum. Aslında seyahat etmek ve yeni şeyler, yerler keşfetmek için yüzlerce neden sayılabilir. Ama gelin hemen çantanızı toplayıp yollara düşmek için aşağıdaki 25 neden bile yeterli gibi duruyor.. 🙂 Seyahat etmeye başlamak için daha ne duruyorsunuz?

25. Mutlu Ol

Seyahat etmenin birçok kanıtlanmış faydası var. Karar verme kabiliyetinizin gelişmesi, stres seviyenizin azalması, kalp hastalıklarını riskinin azalması, depresyon tedavisine katkısı bu faydaların başında. Tabi en önemlisi de sizi mutlu ve enerjik bir insan haline çeviriyor.

25

 24. Geç Kalma

Birçok insan seyahat hayallerini emekliliğine erteler. Emekli olduklarında ise sağlık problemleri, yaşlılık, eski enerjinin kalmaması gibi birçok nedenle gezme hayallerini gerçeğe dönüştüremez. Bu nedenle geç kalmadan hayatı ertelemeden hayallerinizin peşinden gidin. Bugünkü şartlara bir daha sahip olamayabilirsiniz.

24

 23. Maliyetten Korkma

Seyahat etmek her zaman için çok pahalı bir olay değildir. Çok ucuz tatiller de yapabilirsiniz. Dünya’nın bir çok şehrinde guesthouse gibi misafirhaneler ve ya hostelleri kullanarak çok ucuza konaklayabilirsiniz. Mesela Kamboçya’da geceliği 1 dolara bu tip bir yerde konaklayabiliyorsunuz. Bu nedenle maliyetler gözünüzü korkutmasın, yeter ki iyi planlayın, araştırın.. anahtar işte bu..

23

22. CouchSurfing

Eğer konaklamaya hiç para vermek istemiyorsanız ve gittiğiniz yerde hemen 1 arkadaşınız olsun istiyorsanız son yıllarda tüm dünyada popüler olan Couchsurfing i deneyebilirsiniz. Bu sistem sayesinde siz de evinizi bir misafire açabiliyorsunuz ve ya evini açan başkalarının evlerine misafir olabiliyorsunuz. Korkmayın gayet güvenli..

22

21. Fırsatları Kaçırma – Maldivler

Maldivler Dünya’daki deniz seviyesinde en alçak ülke olarak biliniyor. Ülkenin topraklarının deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.5m civarında. Uzmanlara göre yakın gelecekte tamamen sular altında kalması beklenen bu cenneti görme fırsatını ertelemeyin ve biran önce harekete geçin..

21

20. Nefes Al..! – Rusya

Eğer hava kirliliği ve kalabalıklarla dolu bir şehirde yaşıyorsanız Rusya’yı ziyaret etmelisiniz. Rusya Dünya’da en çok oksijen üreten ülke olarak biliniyor. Dünya’daki ormanların %25’i Sibirya bölgesinde yer alıyor. Kaostan kurtulup temiz havaya ne dersiniz?

20

19. Kafanı Dinle – Moğolistan

Eğer herşeyden uzaklaşmak ve tüm seslerden uzak olmak istiyorsanız Moğolistan’ı ziyaret edin. 1 Kilometrekare alana 2 insanın düştüğü bu topraklardan daha sakin ve sessiz bir yer bulamazsınız.

19

18. Yeraltında Seyahat Et..! – Londra

Eğer tren seviyor ve yer altında seyahat ilginizi çekiyorsa mutlaka Londra’yı deneyimleyin. 270 istasyonla hizmet veren bu devasa sistem Dünya’daki en eski hızlı tren ulaşımı olarak biliniyor. Neredeyse tüm Londra’nın altı köstebek yuvası gibi bu sistemle çevrili. Denemedim demeyin..

18

17. Uçmaktan Korkma

Son dönemlerde ardı ardına gelen trajik uçak kazalarını görsek de havayolu ulaşımı hala Dünya’daki en güvenli ulaşım biçimi. MIT’nin yaptığı istatistiklere göre bir havayolu yolcusunun 45milyon uçuşta 1 kere ölüm riski var. Yani bu demek ki her gün uçsanız bile 123.000 yıl boyunca hala güvenle uçabilirsiniz.

17

16. Bas Gaza.. – Almanya

Eğer arabayla hız yapmayı seviyorsanız mutlaka Almanya’ya gitmelisiniz. Dünya üzerinde bilinen en iyi otobanlar Almanya sınırlarında yer alıyor ve bu otobanların birçoğunda hız sınırı uygulanmıyor. Bunun yanısıra bilinçli Alman şöförler sayesinde bu yollar hala çok güvenli. Almanya’ya gidip, hızlı bir araba kiralayıp bu yolların keyfini sürmeye geç kalmayın..

16

15. İlham Perisi’nin Peşinden Git..

Tarih boyunca birçok ünlü yazar, şair, ressam ve bilimadamı gibi önemli şahsiyet eserlerini seyahatleri süresince oluşturmuş ve ya şekillendirmiş. Darvin bile bilimsel teorilerini Galapagos adası seyahatindeki gözlemlerinden yola çıkarak oluşturmuş. Bu nedenle siz de ilham perisinin peşinden gidin bir bakarsınız bambaşka bir hayatınız olur..

15

14. Keşfedilmeyeni Keşfet.. – Fransa

Seyahat demek her zaman turistler için harika düzenlenmiş alanlarda dolaşmak, vakit geçirmek değildir. Mesela Eyfel Kulesi’ni herkes bilir ve görmek için Paris’e gider. Peki kaçınız Paris sokaklarının altında bulunan Dünya’nın en büyük yeraltı mezarlığını gördü? Bu mezarlık 6 milyon yeraltı mezarına ev sahipliği yapıyor. İlginç değil mi?

14

13. Popüler’i de Görmeden Geçme 🙂 – Las Vegas

Keşfedilmeyeni keşfetmek her ne kadar heyecan verici olsa da yılda 40 milyon turist ve ziyaretçi ağırlayan Las Vegas gibi yerleri de görmeden olmaz. Buradaki efsane otel ve kumarhaneler Dünya’da en çok ziyaret edilen turist merkezi olma ünvanını kimseye kaptırmıyor.

13

12. Kaostan Uzak Kal.. – Atlanta

Eğer kalabalık mekanları sevmiyorsanız Amerika’nın Georgia eyaletinde bulunan Atlanta Havalimanı’nı hiç tavsiye etmiyorum. Her yıl ortalama 1 milyon uçak ve 100 milyon yolcu bu havalimanını kullanıyor. Siz iyisi mi uzak durun 🙂

12

11. Biri Yedigöller mi dedi ? 🙂 – Kanada

Her ne kadar Finlandiya’ya “Binlerce gölün ülkesi” dense ve 200.000 göle ev sahipliği yapsa da Kanada’nın eline su dökebilecek gibi durmuyor. Kanada sınırları içerisinde ortalama 3 Milyon göl bulunduğu tahmin ediliyor. Kanada’ya bir seyahate değer gibi duruyor..

11

10. Bir Dil Bir İnsan.. 850 Dil Kaç İnsan ? – Papua Yeni Gine

Yabancı dillerle aranız iyiyse bir de Papua Yeni Gine’yi deneyin. İlginç bir deneyim olacağı kesin. Ülke sınırları içerisinde yaklaşık 7 milyon insan yaşıyor ve 850 farklı dil konuşuluyor. Bu da demek oluyor ki 1 kişinin konuştuğunu maximum 900 kişi anlıyor 🙂

10

9. Küçük ama Etkili – Monaco

Eğer bir ülkeyi yürüyerek 1 saatte bitirmek gibi bir hayaliniz varsa sizin için doğru adres Monako. 2 Kilometre kare yüzölçümündeki bu ülke Dünya’da Vatikan’dan sonra en küçük ülke olarak yer alıyor. Tabi kraliyet ve zenginlik konusunda bu küçüklüğüne aldanmayın derim.

9

8. Saklı Doğa’yı Keşfet – Güney Asya

Dünya’daki en büyük çiçeği görmeye ne dersiniz? Bu çiçeğin adı “Ceset Çiçeği”. Burneu ve Sumarta bölgelerinde yaşayan bu bitki açtığında yaydığı çürümüş ete benzer kokusuyla bu ismi almış. 1 metreden fazla boyu ve 11 kg ağırlığıyla bu ilginç bitki pek iç açmasa da görmek için gerçekten ilginç duruyor. 🙂

8

7. Kuzey Işıklarını Gör – Norveç

Norveç’in bu kadar kuzeyde olması ülkeye turistik olarak epey avantaj sağlıyor. Kış mevsiminde meşhur Kuzey Işıkları’nı, yaz mevsiminde ise gece yarısı güneşi görebildiğiniz ender yerlerden bu ülke. Ziyaretçilerine ilginç deneyimler sunmak için bekliyor. Geç kalmadan bir adım atmaya ne dersiniz?

7

6. Başka Dünya’ları Deneyimle – Falkland Adaları

Falkland Adaları, Güney Amerika’nın Patagonya sahilinin yaklaşık 500km doğusunda yer alıyor. Bu adalar yıllar boyunca hüküm süren Fransız, İspanyol, İngiliz ve Arjantinlilerin izlerini taşıyor. Adanın nüfusu 3000 olmasına rağmen 700.000 koyunun yaşıyor olması da ayrı bir ilginçlik. Tatil için bu tip zevkleriniz varsa Falkland’ı tercih edebilirsiniz.

6

5. Tarihe Şahit Ol – Çin

Çin Seddi tarihteki insan yapımı olan en uzun yapı olarak hala varlığını sürdürüyor. Çin’in savunması için 2700 yıl önce yapılan bu yapıyı görmeden ölmemek lazım. Siz ne dersiniz?

5

4. Doğa’nın Harikalarına Şahit Ol – Akdeniz

İsrail ve Ürdün arasında yer alan Ölü Deniz. Dünya’daki en tuzlu sulardan biri olan bu deniz deneyimlemek için bir seyahati hak ediyor. Her yıl sularından 1 metre kaybeden bu güzelliği görmek için fazla vakit kaybetmemenizi öneririm.

4

3. Derinlikleri Yaşa – İzlanda

Eğer güvenli bir yerlere seyahat etme fikriniz varsa İzlanda sizin için harika bir tercih olabilir. Dünya’daki araştırmalara göre kuzey Avrupa ülkeleri güvenlik konusunda birinci sırada geliyor. Bunun yanında İzlanda, doğal güzellikleri ve harika manzaraları keşfetmek için ideal yerlerin başında geliyor. Bu ülke gerçekten çok ilgi çekici, size göre de öyle mi?

3

2. Genç ve Dinamik Hisset – Uganda

Eğer seyahatlerinizde yaşlı ve emekli gruplarla karşılaşmak istemiyorsanız Uganda’yı tercih edebilirsiniz. Uganda Dünya’nın en genç nüfusa sahip ülkesi olarak dikkat çekiyor. Halkın yaş ortalamasının 15 olması bunun en büyük kanıtı. Afrika keşfedilmek için hala çok bakir ve orada öylece duruyor. Farklı bir deneyim için harekete geçmeye ne dersiniz?

2

1. Güzelliklerin Keyfini Sür – Yunanistan

Yunanistan her yıl 20 milyon civarında turist ağırlıyor ve bu rakam neredeyse ülke nüfusunun 2 katı. Ülke, harika doğası, Akdeniz iklimi, tarihi yapıları ile turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Özellikle adalardaki huzurlu mimari ve masmavi deniz ve akdeniz mutfağının eşsiz lezzetleri bizleri oraya çağırmaya yetiyor.

1

O zaman artık keşfetmenin vakti geldi de geçmiyor mu?  🙂

Melih BİLDİREN

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

kaynak: list25.com

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

2 comments

  1. Hocam, Elinize Sağlık çok güzel bir liste olmuş 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.