Norilsk – En Kuzeydeki Buzdan Şehir

Geçenlerde okuduğum bir yazı ile tesadüfen haberim oldu bu şehirden. Biraz araştırıp incelediğimde de yazmaya değer buldum açıkçası. Öncelikle Norilsk’i diğer soğuk şehirlerden farklı kılan şey, 100.000’den fazla nüfusa sahip şehir statüsünde dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olması. Bu şehir Rusya’nın Sibirya bölgesinde ve Kuzey Kutup dairesine yaklaşık 400km mesafede bulunuyor.

Norilsk’te yılın ortalama 130 günü kar fırtınalarıyla geçiyor. Zaman zaman sıcaklık -55 dereceleri bulduğu bile oluyormuş. Hani derler ya tükürsen yere buz düşüyor, işte öyle 🙂

Norilks kar

Yılın 8-9 ayı kar altında ve 2 ayı tamamen karanlık geçiyor Norilsk’te. Tabi başka 2 ay da tamamen aydınlık. İşte bu tuhaf haller halkta depresif tavırlar oluşturuyormuş. Bence haklılar sanki 🙂 Tabi hal böyle olunca da güneşi gördüklerinde bu manzarayla karşılaşmanız normal oluyor 🙂 (Bu arada bizim bildiğimiz güneşlenilecek güneşten bahsetmiyorum. Gerçekten sadece güneşi görebildiklerinde 🙂 )

Norilsk Güneş

Peki bu insanlar Norilsk’te neden yaşıyorlar?

Aslında 1953 yılında şehir statüsünü almış olsa da bu şehir 90’lı yıllardan sonra yapılan maden yatırımlarıyla popüler hale gelmiş. Halkın neredeyse tamamı bu maden ve mineral yataklarında çalışıyor. Dünyanın en zengin nikel-bakır ve paladyum madenleri burada bulunuyormuş.

Norilsk_maden

Norilsk 2001 yılından beri kapalı şehir statüsünde bir yerleşim yeri. Yani komün hayat derler ya işte neredeyse o. Kendi kendilerine bir yaşam sürüyorlar bu buzdan şehrin içinde.

Şehrin en ilginç yanlarından biri de kara yolundan hiçbir ulaşım imkanı olmaması. Norilsk’e ulaşabilmek için 2 yol var. Bunlardan biri ticari gemilerin uğradığı liman diğeri ise havalimanı. Rusya’nın diğer hiçbir şehrinin buraya karayolu bağlantısı bulunmuyor. Sizce de çok klostrofobik değil mi? 🙂

Bu şehri öğrendikten sonra internette bu şehirle ilgili gezi yazısı aradım ama bulamadım, şaşırdım mı? tabiki şaşırmadım 🙂 Fakat buna rağmen 5 tane de olsa otel var burada. Oteller için buraya tıklayabilirsiniz.

Bakalım buraya giden ve yazan ilk Türk gezgin kim olacak merakla bekliyorum 🙂

 

Melih BİLDİREN

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

SnapChat : dunyabuyuk.com

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

Dünyanın En Yüksek 10 Binası

Yüksek binalar her zaman şehirler için övünç kaynağı yapılar olmuştur. İnsanın doğasındaki “hep daha fazlasını …

One comment

  1. Türkiyeli yok ama Azarbaycanlılar çok bu şehirde.Bende Azarbeycanlıyım ve burada yaşıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.