Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurtdışı Çıkış Harcı 100 Dolar Olsun..!

Bu haberi görünce inanın kan beynime sıçradı, yazmadan edemedim. Bizim gibi sık seyehat eden gezgin arkadaşlar da katılacaklardır ki Türkiye sınır kapılarında akla izana uymayan “Yurtdışı Çıkış Harcı” diye saçma sapan bir uygulama var. Bu harçtan ilk defa yurtdışına çıktığımda haberim olmuştu ve çok şaşırmıştım. Bildiğim kadarıyla dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu uygulama, kişinin seyahat özgürlüğü temel bir hak iken, kanuna aykırı bir uygulama olarak görünse de birçok sefer davalık oldu ama sonuç alınamadı henüz.

Biz bu haksızlığa anlam veremez ve dur demeye çabalarken de tuhaf teklifler ve görüşler ortaya çıkmaya başlamış.

Şimdi gelelim başlığın sebebine;

Denizbank Genel Müdürü Hakan ATEŞ beyefendi çıkmış demiş ki “Yerli turisti dışarı kaçırmamak adına! yurtdışı çıkış harçları 100 USD olsun”. Hakan Bey’e göre bu şartlar altında Türk vatandaşları yurtiçinde tatil yapmak durumunda kalacak ve turizmdeki soruna çare bulunacakmış.

Vallahi bravo..! İşte çözüm diye buna derim. Sorunların kaynaklarını tespit edip iyileştirmek ve ülkemizi yerli turist değil de yabancı turistlere tekrar bir cazibe merkezi yapmak yerine o seviyede bir makama gelmiş bir yöneticinin bulduğu yaratıcı çözüme alkış tutuyorum.!

Bu 100 USD projesini bir kenara bırakıp, şuan mevcut durumda uygulanan “Sorma ver” parası 15TL bile biran önce kaldırılmalıdır.

Herkese keyifli seyahatler..

Haberin orjinal metnine Buradan ulaşabilirsiniz..

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Yaz tatilinde hangi araba kiralanmalı ?

  Araç kiralamanın hızla yaygınlaştığı günümüzde birçok kişi tatile çıkmadan önce kiralık araçlarını ayarlamaktadır. Araç …

Mavi Tur Nedir?

Mavi yolculuk turları, ilk olarak 1950 yılında Azra Erhat, Sebahattin Eyüboğlu ve Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.