Mavi Tur Nedir?

Mavi yolculuk turları, ilk olarak 1950 yılında Azra Erhat, Sebahattin Eyüboğlu ve Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) tarafından kültürel bir gezi olarak başlatılmıştı. Ancak zamanlar yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi göstermesiyle turistik bir etkinliğe dönüşen Mavi Yolculuk, günümüzde yüksek rağbet gören değerleriyle http://www.maviyolculuk.net adresinde hızla devam  ediyor.

1950 yılından 90’lı yıllara kadar devam eden Mavi Tur, bu dönemden sonra “kültürel” bir gezi olma niteliğini kaybetmiş, tamamen turizm dünyasının gelir kapısı olarak değerlendirilmeye başlamıştı. Ancak bu gezintileri, kültürünü kaybetmeden devam ettirmesi için çalışmalara başlayan bazı Sivil Toplum Kuruluşları, 25-27 Ekim 2015 tarihlerinde geleneksel özellikleriyle hem tatil hem de süregelen bir geleneği devam ettirme yolunda adım attılar. Nihayetinde bunu başaran sivil toplum kuruluşları, “Mavi Yolculuk” turlarının artık geleneksel ve kültürel bir değer olmasını yeniden kazandırdılar.

bodrum

Günümüze gelindiğinde bu alanda aktif olarak hizmet veren Mavi Tur firmaları, yerli ve yabancı turistlerin yoğun katılımları arasında denizin keşfini kültürel gelenek olarak sürdürmeyi en iyi şekilde başarmaktadırlar. Aralık ayında başlayan rezervasyonlar, Haziran-Eylül ayları arasında düzenlenen organizasyonlarla 66 yıllık geleneği ayakta tutuyorlar.

 

Hakkında Melih

Melih
Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Pasaport Fiyatında Birinciyiz

2 gün önce dünyaca ünlü istatistik sitesi Statista‘nın yayınladığı araştırmaya göre nur topu gibi bir …

Türk Hava Yolları 55 TL Kampanyası

Malum son dönemde ucuz bilet kampanyaları konusunda epey duyuru yaptık. Maksat herkes rahat rahat gezsin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir