Madrid Gezisi / İspanya

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.. Programımdaki yoğunluktan dolayı yazacak şeyler epey birikti. Madrid’ten başlayalım bakalım. Mayıs ayı çok yoğun bir aydı. 4 ülke ve evde geçen sadece 5-6 gün ile kocaman bir Mayıs geçti. Bu seyahatlere Mayıs’ın hemen başındaki Madrid Gezisi ile başladım.

Madrid deyince akla hemen Real Madrid, Boğa Güreşleri ve Kraliyet geliyor. Son yıllarda Arda Turan‘la beraber Atletico Madrid‘i de bu listeye ekledik.. Ta ki Madrid’in kendisini görene kadar..

Artık Madrid benim için nerede yaşamak isterdin sorusunun düşünmeden ilk verilecek cevabı..! O hoo o.. Barcelona varken ne Madrid’i dediğinizi duyar gibiyim. Ama bu öyle değil. Barcelona turiste hitap eden eğlenceli ve tarz bir şehir belki ama Madrid keyif şehri.. Belki biraz iddialı bir tanım olsa da Madrid’i gördükten sonra, rahatlık, şıklık, neşe, konfor, iklim ve herşeyiyle tam bir şehir olduğunu göreceksiniz..

Bu yazıda gezilecek yerler ve yaşamı bir araya getirip ilerlemek istiyorum.

Her zamanki gibi Madrid Gezisi için hap bilgilerle başlayalım;

 • İstanbul – Madrid Saat farkı: -2 yani bizden 2 saat geride
 • Para birimi : Euro (EUR)
 • İstanbul – Madrid Uçuş süresi: yaklaşık 4 saat
 • Madrid Hava Durumu : İstanbul gibi desek olacak sanki. Yazları biraz daha sıcak ama
 • Madrid Havalimanı – şehir merkezi taksi ile 30 dk civarında ve standart tarife 30 EUR
 • Gezmek için 2-3 gün yeterli

Öncelikle Türk Hava Yolları İstanbul’dan Madrid’e günde 3 sefer ile uçuyor. Uçuş süresi ortalama 4 saat sürüyor. Ee ne de olsa Avrupa’nın öbür ucu. Amerika’nın keşfine kadar Dünya’nın sonu denen Galiçya bu topraklarda..

Madrid gezisi uçuş kartı

Yaklaşık 4 saatlik uçuş sonrası Barajas Havalimanı’na iniş yapıyoruz. Kocaman bir Madrid Gezisi için hazırız artık. Bahar aylarında giderseniz pırıl pırıl bir hava sizi karşılayacak bu şehirde..

Havalimanından şehir merkezi ortalama 30dk sürüyor. Bu yolu isterseniz Madrid’in gelişmiş metro ulaşımı ile geçebilir, isterseniz de ben uğraşmam atlar giderim derseniz taksi ile standart tarife olan €30 ödeyerek gidebilirsiniz..

Metro ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz..

Madrid gezilecek yerler i önce bir sıralayalım;

 • Cibeles Meydanı
 • Puerto del Sol ( Sol Meydanı )
 • Plaza Mayor
 • Gran Via Caddesi
 • Palacio Real de Madrid ( Kraliyet Sarayı )
 • Alcala Meydanı ( Puerto de Alcala )
 • Prado, Thyssen ve bilimum Müzeler
 • Salamanca Bölgesi
 • Retiro Parkı
 • Santiago Bernabeu Stadyumu ( erkekler için tabiki 🙂  )

Madrid’te gezilecek yerlerin detaylarına girmeden bu şehrin havasından biraz bahsetmek istiyorum. Malum iş güç derken ciddi anlamda Dünya’nın birçok noktasında şehirler gördüm gözlemledim. Bu Madrid bir başka geldi bana. İspanya herşeyden önce biz Türklere çok benzeyen insan tipiyle karşılıyor bizi. Yani Madrid sokaklarında gezerken insana yabancı biryerde geziyor hissi yaşatmıyor pek fazla. Hani Türkiye’nin güzeli, düzenlisi gibi sıfatlar eklesek olacak gibi.

İspanyol insanı bir kere yaşamanın kodlarını çözmüş. Adamlar bu Dünya’ya mutlu olmaya gelmişler gibi duruyor. Her yer cıvıl cıvıl herkes gülümsüyor. Hani kriz falan hikaye ya da kimsenin haberi yok bundan 🙂

Şehrin her yeri dışarıda masaları olan restoran ve kafelerle dolu. Ve inanın ara sokaklar dahil oturacak yer bulmakta zorlanıyorsunuz. Yani, buradaki halk işinden çıkıp evine gitmiyor, biyerlerde dostları ile buluşup uzun yemekler yiyip sohbetler ediyor. Bu sosyal olma durumu bile belkide bu insanların yaşam kalitelerini arttırıp mutlu olmalarına yetiyordur kim bilir.

Muhteşem!! sosyolojik tespitleri bir kenara bırakıp 🙂 Tekrar gezilecek yerlere dönelim..

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Madrid öyle gözünüzde büyüteceğiniz çapta büyük bir yer değil. Çok sıkıştırırsan dolu 1 günde tüm şehri görebilirsiniz. 2 günde ise detaylara inebilirsiniz. 3 günde müzeler dahil gezersiniz, 4 günde sıkılabilir ve ya kafelerde uzun oturarak keyif yapabilirsiniz. Ama 5. günü ziyan etmeyin derim..

Detayları da 2. Yazıda yazalım diyorum.. Madrid-2 yazıma ulaşmak için tıklayınız..

Selamlar..

Melih BİLDİREN

Hakkında Melih

Melih
Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

New York Gezilecek Yerler

Dünyanın 1 numaralı metropolü New York’a gitmek birçoğumuzun hayalidir her zaman. Bunun nedeni yıllardır maruz …

Milano Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz Mayıs ayında Cerenle birlikte kısa da olsa bir Milano gezisi yaptık. Bundan önce de …

3 comments

 1. teşekkürler. ekimde ki Madrid gezimize kısa – öz ve tabiki faydalı bir katkıda bulundunuz.. yazının devamınıda merakla bekliyoruz.. sevgiler selamlar.

 2. oldukça güzel bir rehber olmuş, yeniden gezmiş kadar oldum, tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.