Avrupa’nın En Şirini, En Renklisi, En Eğlencelisi Güzel Amsterdam

Merhaba

Sevgili Dünya Büyük takipçileri bir başka gezi noktam Amsterdam’la sizlerleyim. Bisiklet sayısının yaşayan nüfustan iki kat fazla olduğu Hollanda’nın güzel başkenti Amsterdam.

Amsterdam 1

Seyahat öncesi hazırlıklar …

Vize işleri

İlk adım tabiki de schengen vizesi için istenilen tüm evrakları eksiksiz hazırlamak ve daha önceden herhangi bir Avrupa ülkesi için eğer vermediyseniz parmak izi vermek. Ben başvurumu Vsf global (http://www.vfsglobal.com/netherlands/turkey/contact_us.html) aracılığıyla yaptım kısa bir zamanda yetişmesi gerektiği için vip başvurusu olarak randevu aldım eğer evraklarınız tam ise sizi hiç yormuyorlar parmak izini de vsf’de veriyorsunuz dört gün gibi kısa bir sürede vizeniz çıkıyor. Ama size tavsiyem seyahatinizi vize isteyen bir ülkeye yapacaksanız en az bir buçuk ay önceden tüm hazırlıklarınızı yaparak vize başvurunuzu yapmanız. Yoksa sonrasında ya yetişmezse stresi yaşıyorsunuz ve Avrupa ülkeleri vize başvuru merkezleri genellikle çok yoğun oluyor aradığınızda size en az iki hafta sonraya randevu veriyorlar bu seyahat planınızın değişmesine bile neden olabiliyor. Benim vip başvuru yapma sebebim çabuk çabuk gitme isteğimdendi 🙂 (bu arada vip başvuru için 100tl gibi bir fark ödemeniz gerekebiliyor.)

Ulaşım ve Konaklama

İstanbul’dan Atü ve Saw’dan Amsterdam’a bolca uçuş var. Thy’nin saatleri size gerçekten zaman kazandırıyor mesela ilk uçağa bilet aldığınızda öğle yemeğinizi Amsterdam’da yiyebilirsiniz :)bu şehri yaşamaya başlamak için zamandan tasarruf sağlıyor. (Klm, Pegasus , Lutfhansa, Thy, Atlasglobal, Onur air’ın  uçuşları var alternatif çok seç ,beğen ,öde ve al)

Konaklamaya gelince benim her seyahatimde işimi kolaylaştıran tabiki de booking 🙂 . Her bütçeye uygun oteller bulmak mümkün biz victorieplan bölgesinde kaldık şehir merkezine yürüme mesafesi 20 dk ve kesinlikle yürümeye değer yollar yok ben yürümem derseniz şehrin içinde inanılmaz bir demir yolu ağı var trenler ve traimler ve tabiki de şehrin en güzel sembolü bisikletler. Bu şehir her anlamda turistini mutlu etmeyi biliyor 🙂

Valizi unutmayalım !!

Eğer seyahatiniz gelecek kış olursa yanınıza alabildiğiniz en kalın kıyafetlerinizi alın üşümek garantili kesin bilgi. Yazın gitmeyi planlıyorsanız yine yanınıza hafif koruyucu bir şeyler alın çünkü Amsterdam sıcaktan bunaltmayan bir şehir.

Hazırsanız başlayalım çünkü geldik …

Amsterdam 2

Eğer uçakta cam kenarında oturuyorsanız iniş anonsu geldikten sonra yavaş yavaş alçalırken mutlaka aşağıya bakın şaşırtıcı düzenli şehre hoşgeldiniz 🙂 ve büyük Schiphol havalimanına. Bagajınızı almadan önce körükten geçer geçmez sizi Hollanda polisleri karşılıyor ve kısa bir neden bu şehir? sorgusuna çekiyor pasaport kontrolü yapıyor ama çok kibarlar sakın gerilmeyin. Sonra gümrük kontrol var . Bagajlarınızı aldıktan sonra  x-ray cihazından geçiriyorlar ülkeye girenleri havalimanında yakından tanımak istiyorlar sanırı 🙂 bunu yapma sebepleri ülkeye uyuşturucu sokmaya engel olmak ve güvenliği sağlamak. Tamam artık bitti bunu da geçtikten sonra sizi kimse tutamaz hadi otele şimdi.

Oteliniz hangi bölgedeyse turist danışma bölümüne sorarak tren numaranızı öğrenin bilet satış noktasından biletinizi alın aktarma yapmanız gerekebilir aktarma için bineceğiniz traim numarasını da öğrenin ve havalimanından uzaklaşın şehir sizi bekler. İsterseniz taksiye de binebilirsiniz 35-40 euro gibi bir para ödersiniz. Bence hiç gerek yok gördüğüm en dakik en kolay aktarması olan demir yoluna sahipler. Önce tren sonra traim’ e binip şehre ulaşabilirsiniz tek derdiniz valiz taşımak olsun hiç sorun olmuyor. Bu arada istasyon girişlerinde turnike yok sağ tarafta bilet okuma cihazı var sakın unutmayın gerçi unutsanız bile tren de görevli gelip bilet kontrol yapıyor ve çıkışta mutlaka okutmanız gerekiyor yoksa büyük ayıp sayıyorlar 🙂 Aktarma yapacağınız istasyona geldiğinizde traimlere binmeniz gerekiyor çünkü bundan sonra artık her yere traimler’le ulaşacaksınız (Tramvay yani) kaç gün kalacaksanız traim içinde bulunan görevliden kaldığınız gün sayısı kadar kullanabileceğiniz bilet alın daha ekonomik oluyor.  Hadi otele de yerleştik bence hemen atın kendinizi sokağa bisiklet yada yürümek yada traim bundan sonrası sizin keyfiniz . Ben ve arkadaşım bütün şehri yürüdük dana zevkli karış karış gezdik girilmedik sokak bırakmadık 🙂 korkmayın kaybolmazsınız şehir gerçekten küçük .

Kanalları ve bu kanalların zamanla kaymasına sebep olan yamuk evleri rengarenk laleleri insana izlerken şaşırtıcı bir huzur veren inanılmaz düzenli trafiği. Okurken sizde inanamadınız değil mi huzur veren trafik dediğime evet ama öyleydi İstanbul gibi bir şehirden sonra gerçek değilmiş gibi bir algı yaratıyor insanın üzerinde. Ve bisiklet kullananlara gösterilen saygı yanılıp ta sakın yollarından yürümeyin bunu görgüsüzlük sayıyorlar ve çok kızıyorlar 🙂

Amsterdam 3

Amsterdam da herkes düşünülmüş herkesin bir yeri var yeter ki siz yerinizi bilin tabi bu söylediğim trafik kuralı için geçerli. Bunun dışında her şey için kararında özgürlük ve saygı var. Birbirlerine ve turistlerine karşı bence inanılmaz saygılılar ve bazen bu duruma çok şaşırdığınız zamanlar olabiliyor sanırım bu normal olan ama bize yabancı. Bisiklet kullanırken sağa yada sola döneceklerse elleriyle yaptıkları işaretlerle size bilgi veriyorlar, görürseniz bu insanlar neden böyle yapıyor diye düşünmeyin.

Amsterdam meydanlarıyla ünlü en meşhuru Dam meydanı alışveriş sever biriyseniz bu meydan ve paralel sokakları sizi mutlu eder alışveriş hayatı burada can buluyor. Eğer sanat severseniz işte bu şehir tam size göre Museumplein bölgesine uğramadan geri dönmeyin. Birçok görülmesi gereken müze bu bölgede yer alıyor aynı zamanda Van Gogh Müzesi Ekspresyonist Hollandalı ustanın müzesinin bulunduğu bölgede burası, Rijk Müzesi ve eski Stedelijk Müzesi görülmeye değer isteğinize göre gezin görün ama iki gününüzü alır bu müze gezileri. Müzeleri gezmeseniz alternatifler  var rijk müzesini arkanıza alın ve “I love Amsterdam” yazısının olduğu geniş meydana doğru yürüyün oturun ve bir şeyler için insanın sıfırlanmasına sebep olan müthiş bir huzuru var bence buranın. Eğer hava yağmurlu değilse çimlerin üzerine bırakın kendinizi ve o anın tadını çıkarın. Sonra kendinize bu güzelliği yaptığınız için teşekkür edin çünkü hakkettiniz 🙂

Amsterdam 4

Arkamızda Rijk Müzesi güneşi bulunca biraz ısınıp enerji alıp yola devam ettik 🙂

Amsterdam 5

Şehrin enerjisine kendinizi bırakın canınız nasıl gezmek isterse öyle gezin illa ki her yeri görmeliyiz telaşına kapılmayın çünkü bu duygu gittiğiniz yeri yaşamanıza engel olur zaten koşturmacadan kaçıp gitmiyor muyuz bu tatillere o halde geri dönüş uçağına kadar zamansız olun ve şehri sindirin. Zaten şehir tatlı küçük olduğu için telaş etmeyin her yerini mutlaka görüyorsunuz. Çiçekçiler, meşhur peynirciler , dillere pelesenk olmuş akıllara yer etmiş coffee shoplar, red light hepsi aniden önünüze çıkıveriyor zaten. Biraz yol gidip meşhur değirmenlere de  ulaşabilirsiniz.

Amsterdam 6

Şehrin sokakları çok renkli fotoğraf çektirmeden geçip gitmek mümkün değil.  Her kanaldan geçerken mutlaka duracak ve o meşhur kanal fotoğraflarını çektireceksiniz. Bu şehir her şeye alışık olduğu gibi bol bol fotoğraf çeken selfie yapmak için canla başla uğraşan turistlere de alışık. Hatta şehrin yerlisi olan biri yanınıza gelip ben çekiyim zorlanma bile diyebiliyor yada siz fotoğrafınızı çekene kadar durup bekliyor. Size de sadece şaşıran gözlerle bakıp teşekkür etmek kalıyor 🙂

Yeme-İçme

Amsterdam gezimiz hızla devam ederken güneşi batırdık şimdi akşam yemeği zamanı. Hollanda’nın yemek kültürü anlatılanlar ve gördüğüm kadar biraz zayıf ama aç kalmazsınız korkmayın çünkü çok çeşitli restoranlar var genellikle et ağırlıklı size şiddetle tavsiye edeceğim yer ise  Café de Klos Kerkstraat caddesinde smoked ribs ve lamb shoulder şiddetle tavsiye edilir birde ev yapımı lezzetli şarapları ,fakat klos çok meşhur bir yer ve rezervasyonda almadıkları için gidip isim yazdırıp bir iki saat dışarıda gezmeniz gerekebilir özellikle cumartesi akşamları. Bence beklemeye değer yemekler masaya geldiği anda işte foodporn bu diyorsunuz :).

Coffee Shop Maceraları

Amsterdam denilince akla ilk gelen içilmesi yasal olan işlenmiş esrar ve haşhaşın satıldığı coffee shoplar, buralarda kişi başı 5 gramı geçmemek kaydıyla, esrar ve haşhaş satılmasına izin veriliyor. Devlet uyguladığı hoşgörü politikasıyla işlenmiş uyuşturucuyu kontrollü bir şekilde belli kurallara bağlı kalarak satışını onaylanıyor. Şimdi gelelim en önemli kısmına eğer Amsterdam’a gittiğinizde bu deneyimi yaşamak isterseniz ki genellikle isteniyor 🙂 her yerde coffee shoplar görebilirsiniz bir şeyler denemeye karar verdiğinizde coffee shoplarda çalışan görevlilere dürüst bir şekilde madde geçmişinizi anlatın, hiç kullanmadık demek bir eksiklik değil mutlaka söyleyin yoksa kullanıp kendinize geldikten sonra bize bunları söylemediler ki diyebilirsiniz. Jointler, space cake’ler, magic mushroom’lar hepsinin etkisi farklı oluyor görevliden sonrasında yasacaklarınızı mutlaka öğrenin ve temkinli olun tatilinizin tadı kaçmasın 🙂 Biz Coffeeshop Dutch Flowers’da space cake denedik iki küçük lokması bile oldukça etkiliydi 🙁 değişik bir deneyim oldu :). Bu arada coffee shoplar’da sık sık polis kontrolü oluyor yanınızdan pasaportunuzu ayırmayın ve içeride sakın fotoğraf çekmeyin buna izin verilmiyor ciddi bir şekilde uyarılabilirsiniz.

Amsterdam her anlamda turistleri heyecanlandıran bir şehir dört gün boyunca görsel , zihinsel, ruhsal olarak bir rahatlama yaşadığım doğrudur. İnsanın tekrar gidesi geliyor akılda kendine iyi yer eden şehir iyi ki gitmişimi tekrar tekrar söyletiyor.

Hediyelikler

Şiddetle tavsiye ederim ki lale soğanı ve lezzetli peynirlerinden mutlaka alın. Bunların dışında Amsterdam’a özgü  birde tahta ayakkabılar var rahat olsalar giyilir her numarası var ilginç durur ama pek rahat değiller minyatürlerini tercih edebilirsiniz dekoratif olarak kullanılır.

Ve Dönüş

Her tatil biter ve herkes güzel anılarla evine döner . Dönüş için küçük bir uyarı yapmadan olmaz coffeee shoplar’dan evinize götürmek için sakın kol çantanıza valizinize içinde uyuşturucu olan bir ürün koymayın 🙂 çünkü kapsamlı bir aramadan geçmeden uçağa binemiyorsunuz.

Herkese mutlu ve güzel tatiller dilerim. Gezmeye , görmeye ,merak etmeye enerjinizin, sağlığınızın ve  imkanlarınızın yerinde olması dileğiyle.

 

Burcu DURAK

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

Hakkında Burcu Durak

Burcu Durak
İstanbul’da doğmuş tam bir İstanbullu. Kendini psikoloji bilimine adamış her daim öğrenci olan uzman psikolog psikodramaterapisti. Okur gezer yer içer yeni şeyler deneyimlemeyi sever. Şu sıralarda tam bir fıtness girl. Spritüal enerji uğraşıcısı eğiticisi, meditasyon yapmayı çok sever. Plak koleksiyoncusu olma yolunda, crosley ile mutlu ve keyifli :) Hayat güzel birbirimizi sevelim …

Bunu okudunuz mu?

New York Gezilecek Yerler

Dünyanın 1 numaralı metropolü New York’a gitmek birçoğumuzun hayalidir her zaman. Bunun nedeni yıllardır maruz …

Milano Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz Mayıs ayında Cerenle birlikte kısa da olsa bir Milano gezisi yaptık. Bundan önce de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.