Gelderland Gezilecek Yerler

Hollanda’nın merkezinde bulunan eyalet, Almanya ile sınır komşusu. Eyaletin başkenti Arnhem. 5000 kilometrekareden fazla yüzölçümüyle Hollanda’nın en büyük eyaleti olan Gelderland’ın önemli şehirleri ise Nijmegen ve Apeldoorn. Gelderland Gezilecek yerler yazısını sizin için derledik.

Gezilecek Yerler

Öncelikle bir Uçak bileti alarak ulaşabileceğiniz Gelderland’ın Başkenti Arnhem, Nijmegen ve Apeldoorn güzelliklerini sizlerle paylaşmak için sizi bekliyor. Eyalet doğası, tarihi ve evleriyle dikkat çekiyor. Amsterdam gibi Nijmegen de bisiklet dostu bir şehir. Bisikletlilere ayrılan yolların sayısı gün geçtikçe artıyor ve şehirde bisiklete binen sayısı sürekli artıyor.

Arnhem

Sint-Jansbeek Suyu üzerinde konumlanan ama genişleyip Nederrijn Irmağı’nın iki yakasına da yayılmış olan şehir, Amsterdam’dan 80 kilometre uzakta. II. Dünya Savaşı’nda havacılık felaketlerinden birinin yaşandığı şehir, ciddi hasarlar almış. Ancak yaralarını sarıp, ayağa kalmayı becerebilmiş. Tarihi merkezinde birçok önemli yapı bulunan şehrin Korenmarkt adı verilen bölgesi, bir şeyler yemek ya da içmek, soluklanmak için güzel bir bölge.

St Eusebius Kilisesi

1452 – 1560 yılları arasında yapılan kilise, II. Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılınca 1964’te modern tarzda tekrar yapılmış. Yeni yapılan çan kulesi ayrıca görülmeli.

Maarten van Rossum Konağı

İçinde bulunan Rönesans resimlerindeki tasvirler sebebiyle halk buraya Şeytan’ın Evi de diyor. Bu bina 1830 yılından beri şehir konağı olarak kullanılıyor.

John Frost Brug Köprüsü

  1. Dünya Savaşı’nda yıkılmış olan köprünün yerine yapılan yeni köprü Alman hücumlarına karşı koyan İngiliz komutanın anısına yapılmış.

Arnhems oorlogsmuseum 40-45

  1. Dünya Savaşı ve Eylül 1944’de gerçekleştirilen Market Garde Operarasyonu temalı müze bir savaş müzesi. İngiliz ve Polonyalı askerlerin paraşüt harekatını konu alan kısımlar özellikle ilgi çekici.

KEMA Toren Kulesi

149 metre yüksekliğindeki kule, bir anten kulesi.

Gelredome

Vitesse takımının maçlarını oynadığı stadyum 30 bin seyirci kapasiteli. Stadyumun üstü açılıp kapanabiliyor. Hareketli tabanı sayesinde de maç dışında konser ve diğer etkinliklere de uygun hale getirilebiliyor.

Tarih müzesi olan Historisch Museum Arnhem, modern sanatlar müzesi olan Museum voor Moderne Kunst, hayvanat bahçesi Burgers Zoo şehirde görülmesi gereken diğer yerler.

Nijmegen

Wasl Nehri kıyısındaki şehir, Hollanda’nın en eski şehri. 2005 yılında kuruluşunun 2000. yılını kutlayan şehir, II. Dünya Savaşı sonrası aldığı hasarlardan sonra yenilenmiş.

Valkhof Müzesi

Arkeoloji ve sanat müzesi olan Valkhof Müzesi’nde roma dönemi arkeolojik buluntuları ve modern sanat örnekleri görülebilir. Müzenin sergileme alanı toplam 2700 metrekare alandan oluşuyor.

Museum park Heilig Landstichting Orientalis

30 hektarlık parkta 1911 ile 1940 yılları arasında tasarlanan bina ve iç mekanları görmek mümkün. Çok güzel bir göl manzarasına sahip olan parkta dolaşırken, çağlar ve kültürler arası bir yolcululuk yapılabilir.

St. Peter Canisius Kilisesi

Şehir merkezinde Molenstraat adındaki caddede bulunan kilise, 14. yüzyıla ait bir manastırın yerine yapılmış. II. Dünya Savaşı’nda yıkılan kilise 1960’da son kez yapılmış. Uzun bir çan kulesi olan kilisede St. Peter Canisius’un kişisel eşyaları da saklanıyor.

Nijmegen’de görülebilecek diğer yerler; Bisiklet Müzesi, Marienburg Şapeli ve Büyük Pazar.

Apeldoorn

Başkent Amsterdam’ın yaklaşık 96 kilometre doğusunda yer alan şehirde, Jacob Roman ve Johan van Swieten isimli mimarlar tarafından barok biçimde tasarlanan Het Loo Sarayı görülebilir. Saray, günümüzde eski kraliçenin kız kardeşi ve ailesinin ikametgahı olarak kullanılıyor. Mariakirk ise Hollanda’nın önemli anıt kiliselerinden biri. 1971’de açılan ve 30’a yakın tür maymuna ev sahipliği yapan Apenheul, şehrin ünlü hayvanat bahçesi. Koningin Juliana Toren Eğlence Parkı ise eğlence dolu dakikalar geçirilebilecek bir park.

 

NOT: Bu yazı sponsorumuz birucak.com tarafından yazılmıştır.

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Prag Gezilecek Yerler

Biz Türklerin Avrupa’da en çok seyahat ettiği şehirlerin başında Prag gelir. Hani Prag’a gittin mi …

New York Gezilecek Yerler

Dünyanın 1 numaralı metropolü New York’a gitmek birçoğumuzun hayalidir her zaman. Bunun nedeni yıllardır maruz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.