2015’te Ziyaret Edilmesi Gereken 15 Şehir

Merhaba,

2015 yılı başladı ve gezginler için bu yıla yeni serüvenler planlamanın zamanı geldi de geçiyor. Internette gezinirken rastladığım bir makaleyi sizin için düzenledim.

Küresel ve kültürel trendler, global festivaller ve çeşitli oylama sonuçlarında öne çıkan ve bu çeşitli nedenlerden 2015 yılında ziyaret edilmesi gereken 15 şehir. Gelin hep beraber bakalım. Belki içlerinden bir iki tane seçer ve rotayı oraya çeviririz, ne dersiniz? 🙂

1. Ortadoğu’nun Yükselen Yıldızı İRAN

4 iran

Malum İran son yıllarda batı ile arasındaki gerilimi epey azalttı. Artık o eski korkulan ülke olmaktan yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. Bunun sonucu olarak ta tur operatörlerinin raporlarına göre tekrar popüler hale gelmeye başlamış. Tabi bu popülerleşmede insanların yıllardır biriktirdikleri merak ta ciddi pay sahibidir diye düşünüyorum.

Özellikle İsfahan ve Tahran İran’ın en popüler şehirleri. Binlerce yıllık bu toprakları muhakkak görmenizi tavsiye ediyorum.

2. Norveç

3 norway

Özellikle 2014 yapımı Frozen filminin gişe rekorları ve oscar ödüllerinden sonra Norveç’e olan rezervasyonlar %40 artmış. Ben filmi izlemedim ama şelaleleri, dağları, gölleri ve fiyordları nedeniyle Norveç gerçekten ilgimi çekiyor. Ya sizin?

3. Palawan , Filipinler

6 palawan filipinler

Cennetten bir köşe olan bu ada için otoriteler Dünya’nın 7 harikasında biri olmaya aday diye bahsediyorlar. Özellikle Filipinlere kolay ulaşım olması nedeniyle de yakın zamanda çok daha fazla popüler olması bekleniyormuş Palawan’ın. Malum ne kadar bilinirlik o kadar fiyatların patlaması anlamına geliyor. Bence elinizi çabuk tutun ve şu güzelliği bir Maldivler çılgınlığına dönmeden görün derim.

4. Vilnius , Litvanya

7 vilnius lituenia

UNESCO’nun dünya mirasları listesinde yer alan bu ortaçağ’dan kalma şehri muhakkak görmelisiniz. Neredeyse her yerinde eskiden kalma bir yapıt, kale ve müze olan bu şehirde görülecek çok şey var.

5. Ucuz Tatilin Adresi Güney Afrika

8 south africa

Son dönemde Güney Afrika para birimi ZAR’ın diğer para birimleri karşısındaki ciddi değer kaybı sayesinde Güney Afrika turistler için birden avantajlı hale geldi. Ülkenin güzelliklerini keşfetmek ve kendinizi deniz ürünlerine vurmak için bundan güzel zaman yok. 🙂 Yol biraz uzun olsa da gidenler buna değdiğini söylüyorlar. Benden söylemesi.

6. Floransa, İtalya

9 Floransa

Floransa zaten Dünya’da turistler tarafından en popüler şehirlerden biri. Bu yıl Conde Nast Traveler tarafından Dünya’nın en iyi turist şehri seçilmesi polüleritesini katlayacağa benziyor. Tarihin içinden fırlamış bu şehri görmeyen varsa yapılacaklar listesinde ilk sıraya işaretlesin derim.

7. Ljubljana , Slovenya

14 ljubljana

Avrupa’nın göbeğindeki bu muhteşem şehir turistler tarafından henüz çok ta keşfedilmiş değil. Bu şehir tarih, yemek, harika manzaralar ve Avrupa’da gidebileceğiniz en ucuz yer olması bakımından gidenleri mest ediyor. Siz de bu masal şehri biran önce görün derim.

8. Mynamar

13 Mynamar

Asya’nın doğusundaki bu küçük ülke Dünya’ya kapılarını daha birkaç yıl önce açtı. Bu zamandan itibaren de diğer ülkeler buranın kalkınmasına hemen el attılar. altyapı, yeni oteller, yollar gibi yapılanmalar hala devam ediyor. Bunun yanında bu mistik yer için Dünya’nın her yerinden turistler akın ediyor.

Başkent Yangon’un yanısıra bu ülkeye gelen turistler seyahatlerine Began’da sıcak hava balonuna binerek başlıyorlar.

9. Kuzey İrlanda

12 Kuzey irlanda

Son yılların fenomen dizisi Game of Thrones sayesinde bu topraklara da ilgi katlanmış. E malum King’s landings i görmeye tüm Dünya’dan turistler akın ediyormuş.

10. Rio de Jenerio – Brezilya

11 rio

Dünya Kupası bitmiş olsa da 2016 yılında Rio’da gerçekleşecek yaz olimpiyatları bu şehri Dünya’nın 1 numarasına taşıyacaktır. Bizim buralara biraz uzak olsa da bence görmeden ölünmemesi gereken yerlerden biri Rio de Jenerio.

11. Bask Bölgesi ( İspanya – Fransa )

16 Bask Bölgesi

İspanya’da herkesin birdiği Barselona ve Madrid dominasyonu devam etse de Bask bölgesine gidenler anlata anlata bitiremiyor buraları. Bu bölge kuzey ispanya ve Fransa arasında. Kendine ait bir dili, mutfağı ve kültürü var. İlginç müzeleri ve kültürü olan bu bölgeyi de muhakkak deneyimlemenizi öneriyoruz.

12. Hainan – Çin

10 Hainan

Hainan adası Güney Çin Denizi’nde bir ada ve son yıllarda turizm oranları en hızlı büyüyen yer olarak göze çarpıyor. En çok turistin Rusya ve Çin’den geldiği adada uzakdoğu kültürünü taşıyan bir çok tapınak, ve yapı bulunuyor. Son 3 yıldır da Uluslararası Surf festivali yapılıyor. Alternatif bir tatil için değerlendirilebilir bir seçenek gibi duruyor.

13. Namibya

5 namibia

Afrika çöllerinin ortasındaki bu ülke koloni kalıtları, vahşi yaşamı ve harika doğa manzaralarıyla Dünya’daki en iyi fotoğraf veren yerlerin başında geliyor. Ülke aynı zamanda Afrika’daki en güvenli yer olarak biliniyor. Buraya gelen turistlere ise harika safari imkanları sunuyor. Hareketli ve maceralı bir tatil için bence biçilmiş kaftan.

14. Lima – Peru

2 peru lima

Lima, gün geçtikte gurme turizmi için en önemli yerlerden biri olmaya biraz daha yaklaşıyor. Şuan için Güney Amerika’daki en iyi 50 restorandan 8 tanesi Lima’da yer alıyor. Michelin yıldızlı restoranları sayesinde de Dünya’nın dört bir yanından gurmeleri ağırlamaya devam edecek gibi duruyor.

15. Japonya

1 japon

Japonya hükümeti, 2011 yılındaki Tsunami ve nükleer santral krizlerinden sonra ciddi darbe yiyen turizmi canlandırmak için ciddi hamleler yaptı. Son dönemde para biriminin değer kaybetmesiyle Japonya turistler için tekrar cazip bir ülke haline geldi. Belki sizler de bu fırsatlardan yararlanıp uzak doğunun yıldızı bu ülkeye bir tatil planlayabilirsiniz. neden olmasın değil mi ? 🙂

 

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.