Almanya’nın Schengen Vizesi Kararı

Son dönemde Avrupa ülkelerine sıçrayan göçmen krizi nedeniyle Almanya’nın Schengen uygulamasını askıya aldığını duyurmuş. Bu şu demek oluyor ki;

Normalde sizin Schengen vizesin var ise Avrupa Birliği sınırlarına bir ülkeden giriş yapmanız yeterli oluyordu. Devamında diğer ülkeler arası geçişlerinizde bir daha vize kontrolüne tabi olmuyordunuz. Hatta Avrupa’da daha önce karayolu kullananlar bilirler, ülkelerin arasında aktif olmayan sınır kulübeleri vardır, buralardan sorgusuz sualsiz direk geçerdiniz.

Son dönemde yaşanan büyük göçmen krizi nedeniyle Almanya devlet başkanı Angela Merkel, Avrupa Birliği komisyonuna ülkesinin kararını bildirmiş. Bu karara göre Almanya’ya kara yoluyla veya trenle ulaşmak isteyen Türkler de dahil olmak üzere tüm yabancı ülke vatandaşları sınırda durdurulacak ve pasaport, vize kontrolüne tabi tutulacaklar. Hatta dün itibariyle Almanya bu uygulamayı devreye sokmuş. 

göcmenler

AB ise bu uygulamanın haklı ve hukuka uygun olduğunu ve bir süre durumu izledikten sonra sorun azaldığında eski haline dönebileceğini belirtmiş.

Ben bu zamana kadar farklı ülkelerden aldığım Schengen vizelerimle defalarca başka ülkelere girdim. Özellikle Almanya’ya başka vizeyle 3-4 defa gittim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ama böyle bir uygulama olmamasına rağmen özellikle Almanya’nın başka ülkelerden alınan Schengen vizelerine karşı hassas davrandığını biliyorum. Bu saatten sonra daha da fazla sorun çıkarabilirler diye düşünüyorum.

Eğer yakın zamanda Avrupa’da bir araba veya tren seyahati düşünüyorsanız vizenize ve vize sürelerine dikkat edin derim.

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Yurtdışı Çıkış Harcı 100 Dolar Olsun..!

Bu haberi görünce inanın kan beynime sıçradı, yazmadan edemedim. Bizim gibi sık seyehat eden gezgin …

Yaz tatilinde hangi araba kiralanmalı ?

  Araç kiralamanın hızla yaygınlaştığı günümüzde birçok kişi tatile çıkmadan önce kiralık araçlarını ayarlamaktadır. Araç …

One comment

  1. Örnek olarak çek cumhuriyeti schengen vizesi ile prag sehrinden karayolu ile almanya dresden sehri 2 saat buna göre eskiden direkt olarak hiçbir kontrol olmadan prag sehrinden almanay-diresden sehrine karayolu ile gecebilirken şimdi bu geçiş esnasindan yolda kontrol noktaları olusuturlmus ve burada pasaportunuz ve vizeniz kontrol ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.