Sanatseverlerin Bayılacağı 10 Şehir

Sanat şehirleri deyince ilk akla hangi şehirleri gelir? Bir seyahatsever için sanat demek bazen para ödeyip girdiğimiz bir müze, bazen hayranlıkla baktığımız duvardaki bir graffiti veya sokak sanatçılarından dinlediğiniz bir müzik olabiliyor. Mesela, Berlin’de belediyenin yıllarca mücadele edip engelleyemediği graffiti sanatçılarının serbest bırakıldıktan sonra şehri nasıl ikonik bir şehir haline getirdiklerini gördünüz mü?

Sizin için dünyadaki en sanat dolu 10 şehri derledik. Siz de hem sanatsever hem de gezginseniz bunları listenize ekleyin..

İşte birbirinden efsane Sanat Şehirleri 

New York (Brooklyn)

Bu şehir sanatseverler için çok fazla şey vaad eden bir şehir. İçinde barındırdığı binbir türlü sanat eseriyle müzeleri, özellikle Guggenheim Müzesi, ve sokak sanatları için Brooklyn tarafını ziyaret etmenizi öneririm.

Brooklyn 1

Paris

Bu şehirden sanat dolu diye bahsetmeye gerek yok sanırım. Şehrin kendisi zaten sanat 🙂 Louvre ve D’Orsay Müzeleri bir sanatseveri doyurmak için yeter de artar bile. Paris’i yaşayın..!

Paris 2

San Fransisco

İstanbul’a benzetilen San Fransisco aynı zamanda Amerika’nın en önemli sanat noktalarından biri. Asian Art Museum, Museum of Modern Art, Young Museum ve Cartoon Museum gibi önemli sanat müzeleri bu şehirde bulunuyor. Ve tabi efsane Golden Gate köprüsü manzarası..

San Fransisco 3

Londra

National Gallery ve Victoria and Albert Müzeleri’ndeki eserlerle Londra, dünyanın en önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda tasarımcılara yapıtlarını sunma ve satma şansı tanıyan Old Spitalfields Market ve Camden Market gibi açıkhava pazarlarıyla sizi tatmin edecektir bu şehir.

Londra 4

Berlin

Bu şehir yukarıda da bahsettiğim gibi klasik Alman şehirlerine kıyasla çok daha Avrupalı ve cıvıl cıvıl kalıyor. Özellikle Mitte, Krausberg ve Friedrichshain bölgelerinde sokak sanatına dair mükemmel işler görebiliyorsunuz. Berlin duvarı ise asıl amacından çok uzak dünyanın en büyük açık hava graffiti sergisi konumunda..

Berlin 5

Bogota

Kolombiya’da bulunan bu kent Güney Amerika’nın sanat merkezi durumunu almış bir yer. Botero Müzesi ve sokak sanatları ile çok güzel görüntüler veriyor bu şehir.

Bogota 6

Viyana

Sanat deyince ilk akla gelecek birkaç şehirden biridir Viyana. Hangi bir müzeyi yazsak bilemedim ama daha Viyana deyince insanın kulağına Mozart veya Beethoven ezgileri gelmiyor mu? The Architekturzentrum Wien, Kunsthalle Wien ve The Leopold Museum başlıca popüler müzeler.

Viyana 7

Portland

Monograph Bookweks, HiiH Gallery ve Guardino Gallery gibi önemli sanat müzelerine ev sahipliği yapan Portlan’da özellikle Alberta sanat bölgesinde sokak sanatları açısından önemli eserleri görebiliyorsunuz.

Portland 8

New Orleans

Disney filmlerine ilham veren bu şehirde önemli sanat müzeleri bulunuyor. Ogden Museum of Southern Art, The Historic New Orleans Collection (THNOC) ve New Orleans Museum of Art (NOMA) bunlardan bazıları..

New Orleans 9

Kyoto

Tokyo ile karşılaştırıldığında Kyoto daha geleneksel bir şehir olmasına rağmen modern sanat anlamında çok daha zengin bir yer. Geleneksel sanat ile modern dünyayı bir araya getiren birçok sanatçı burada çalışmalar yapıyorlar. Özellikle kimono gibi geleneksel japon kıyafetlerinin yeni nesil için modernize edilmiş versiyonları bu şehirde göze çarpıyor.

kyoto 10

Ben hep diyorum pek sanat zevkim yok. Gezdiğim yerlerde de müze ile bağlantım dışarıdan bir göz atıp beğendiysem bir fotoğrafını çekmek oluyo 🙂 Fakat sanat dalları gibi rafine zevkler sahibi seyahatseverlere de hep imrenmişimdir 🙂

Şimdiden iyi seyahatler.

Melih BİLDİREN

kaynak: businessinsider

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

 

Hakkında Melih

Melih
Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

2 comments

  1. Avatar

    Amsterdam’ı unutmussunuz. Bu şehirde tam 45 tane müze var. Rembrandt’in sergilendiği Rijksmuseum’dan, çanta müzesine kadar. Van Gogh müzesinden film müzesine kadar. Ayrıca zaten şehrin kendi bir müze gibi geziliyor. Şiddetle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.