Bagajlarınızı Kilitlemeyin..!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü twitterdan yaptığı açıklama ile yolcuların uçak altına verecekleri bagaj larını kilitlememeleri gerektiğini bildirdi. Olası arama gerektiren durumlarda görevlilerin kilitli valizlerin kilitlerini kırması gerekeceğini duyuran SHGM, bu nedenle kilitleri kırılan ve arama yapılan valizlere görevlilerce not bırakılacağı duyurusunu yaptı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bagaj açıklaması şu şekilde;

“Uçak altı bagaj larınız güvenlik sebebi ile Güvenlik Birimlerince açılıp incelenebileceği için bagajınızı KİLİTLEMEMENİZ gerekmektedir. Uçak altı KİLİTLİ BAGAJ LAR, gerektiğinde Güvenlik Birimlerince kilitleri kırılarak açılmak zorunda kalınmakta ve içine NOT konulmaktadır.

TSA Kilitli Valizler

Özellikle markalı valiz kullananlar bilirler bu valizlerin şifreli kilitlerinin üzerinde bir anahtar yuvası vardır. Bu yuva Amerikan Ulaştırma Güvenlik Dairesi (Transportation Security Administration) tarafından yürürlüğe sokulmuş bir güvenlik uygulamasıdır. Tüm bu kilitleri açan tek bir anahtar vardır ve bu anahtar ile şüpheli valizler kurul önünde açılır. Fakat bildiğim kadarıyla bu anahtar bizde yok. Bizde bu tip durumlarda maymuncuk tarzı anahtarlar kullanılıyor. Açılabilen valizler açılıyor. Açılamayanlar ise kırılıyor.

TSA

Bu anlamda tavsiyem uçak altı bagaj olarak vereceğiniz valizlerinizde değerli hiçbir eşya bırakmayın ve kilitlemeyin olacaktır. Öte yandan valizlerden eşyaların kaybolması vakası sürekli duyulan bir durum. Atatürk Havalimanı gibi her yerde kamera olmayan havalimanlarında x-raydan geçen ve içlerinde değerli eşyalar görülen bazı valizler açılarak hırsızlık yapıldığı birçok kişinin yaşadığı önemli bir mağduriyet. Bu nedenle siz siz olun uçak altı valizinize değerli bir eşyanızı koymayın derim.

Melih BİLDİREN

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

 

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Yurtdışı Çıkış Harcı 100 Dolar Olsun..!

Bu haberi görünce inanın kan beynime sıçradı, yazmadan edemedim. Bizim gibi sık seyehat eden gezgin …

Yaz tatilinde hangi araba kiralanmalı ?

  Araç kiralamanın hızla yaygınlaştığı günümüzde birçok kişi tatile çıkmadan önce kiralık araçlarını ayarlamaktadır. Araç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.