4 Mevsim İstanbul – Sinan’ın Minareleri

Merhaba,

Her ne kadar İstanbul’da yaşasam da, bir gezgin olarak hep demişimdir; “Keşke yabancı bir turist olarak İstanbul’u gezmeye gelseydim”. Bu şehir gerçekten bence Dünya’daki en güzel şehirlerden biri belki de bir çok anlamda en güzeli diyebiliriz. Binlerce yıllık tarihi miraslarıyla ve tüm ihtişamıyla hala dimdik ayakta İstanbul..

Bu şehri bu kadar güzel yapan en büyük unsurlardan biri de Mimar Sinandır. Mimar Sinan hayatının 50 yılını Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarı olarak geçirmiş ve geriye 360’tan fazla eser bırakmıştır. Aradan 500 yıl geçmiş olsa da hala İstanbul’un her köşesinde Sinan’ın eserlerini görüyoruz. Bu da insanda “bu şehir aslında hala Sinan’a ait” hissi uyandırıyor.

Fotoğrafçı Cüneyt Karaahmetoğlu Türk Hava Yolları ve Sony sponsorluğunda harika bir projeye imza atmış. Mimar Sinan’ın eserleri olan 19 caminin 26 minaresinden ve Ayasofya’nın 2 minaresinden 4 mevsim boyunca İstanbul’u görüntülemiş.

365 gün süren bu çekimlerle ilgili biraz istatistik vereyim. Bu aşağıdaki rakamlar bile projenin çılgınlığını anlatmaya yetiyor.

Sinan'ın Minareleri2
Proje Rakamları

Diğer tüm detaylara ve kamera arkası görüntülere http://www.sinansminarets.com/ adresinden ulaşabiliyorsunuz.

Harika bir iş olmuş. Cüneyt Bey’e ve emeği geçen herkese tebrikler..

Selamlar..

Melih BİLDİREN

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.