Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’ya gitmek, ülkemizdeki birçok kişinin hayallerinin başında geliyor. Bunun en büyük nedeni belkide geçmişten beri maruz kaldığımız Hollywood etkisi. Amerika’ya gitmesine gidelim ama bunun yolu maalesef ki öncelikle bir Amerika vizesi almaktan geçiyor. Amerika Vizesi almak için öncelikle neler yapmamız gerekiyor ona bakalım;

Amerika Türklerden vize isteyen ülkelerin başında geliyor. Amerikan vizesi deyince ortalıkta bir sürü şehir efsaneleri dolaşır.

Bunlar; zorlu mülakatlar, bitmek bilmeyen soru ve sorgular, evrak yığınları vs. neticede kime sorsan alması zor bir vize der ve daha en başta hevesinizi kırar.. Bunun için de vize alacak kişiler birçok yazı okur. en sonunda garanti olsun diye bir vize takipçisine bir sürü para verir ki sakata gelmesinler..

Burada size küçük ipuçları ve hap bilgilerle aslında bu işin çok ta zor olmadığını ve kendinizin kolayca yapabileceği bir iş anlatmaya çalışacağım..

NOT: Amerika Vizesi biyometrik bir vize ve başvuran kişinin mutlaka konsolosluğa gidip parmak izi ile şahsi başvuru yapası gerekiyor. Bu zahmete değer olarak ta Amerika genellikle 10 yıllık vize veriyor ki tadından yenmez bir durum bu 🙂

Aşama 1 : Amerika Vizesi Evrakları

Aslına bakarsanız diğer ülkelere nazaran en az evrak isteyen ülkedir Amerika. Özellikle Hindistan, İngiltere ve Shengen vizelerini almaktan çok daha az uğraşırsınız Amerika’da..

Amerika Vizesi için Gerekli Belgeler:

 • Pasaport ( En az 6 aylık olması gerekiyor )
 • D160 Vize Başvuru Formu ( bunun ne olduğunu aşağıda detaylı anlatacağım )
 • 1 adet son 6 ayda çekilmiş Fotoğraf (bir fotoğrafçıya gidip bana Amerika vizesi fotoğrafı derseniz istenilen ölçülerde yapacaktır)
Destekleyici Evraklar:

Bunlar istenmesi halinde sizin geri döneceğinizi kanıtlamaya yarayacak evraklardır. Malum bu adamların tek korkusu aman gidip orada kalırsanız geriye dönmezseniz korkusu. Bu yüzden, ben turistim kardeşim, para harcayıp ekonomine katkıda bulunacağım özgüveninde olun. Bunu kanıtlayabilmek için de nolur nolmaz aşağıdakileri yanınızda bulundurun

 • Gelir Belgeniz
 • Banka kaydınız ( hesap tutarınızı gösteren belge )
 • Tapu fotokopileriniz
 • Araba ruhsat fotokopiniz
 • Şirketiniz var ise onun belgeleri

Aşama 2 : D160 Vize Başvuru Formu:

Yukarıdaki evraklarınız tamam ise artık vize başvurusu sürecine geçebilirsiniz.

D160 formu Linki 

Bu linkten başvuru için gerekli olan D160 vize formunu online dolduracağız.

Resimde 1 ile işaretli bölümden nerede başvuracağımızı seçip. 3 ile işaretli yerden “Start an Application” a tıklayarak başvuruyu başlatıyoruz. Formun sonunda sizden online fotoğraf yüklemenizi isteyecek. 2 ile işaretli yerden de yükleyeceğiniz vesikalık vize fotoğrafınızın testini yapabilirsiniz.

Amerika Vizesi d160
Amerika Vizesi D160 Başvuru Formu

Formda bizim için çok önemli bir detayı 2. sayfada göreceğiz. Bu detay Application ID (Başvuru numarası aşağıda sarı ile işaretli). Bu numarayı bir yere not edin. Herhangi bir nedenle eğer formdan çıkmanız gerekirse ve ya daha sonra devam etmek isterseniz aynı linke girerek “Retrieve an Application” a tıklayarak bu numaradan formunuzu görüntüleyebilir ve devam edebilirsiniz.

amerika vize application ID
Vize formu Başvuru Numarası

Bu numara aynı zamanda sizin vize kaydı ve randevu almanız için gerekecek. Özetle bir yere kaydedin. Bu şekilde formu dikkatlice doldurarak ilerliyoruz. Formda özellikle erkekler için baya detaylı sorular var. Ama kadınlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Amerika kadın turistlere ya pozitif ayrımcılık yapıyor ya da Ortadoğu toplumları gibi kadını bir basamak aşağıda tutuyor bilinmez ama erkeklere sorduğu birçok detay bilgi kadınların formlarında sorulmuyor. Yani kadın ziyaretçiler çok daha hızlı bu formu bitirebiliyorlar. Ortalama form doldurma süresi 25 Dk.

Formu doldurduktan sonra gelelim kayıt ve randevu işlemlerine..

Aşama 3 : Kayıt ve Randevu İşlemi:

Randevu ve Kayıt linki 

Bu linke tıklıyoruz ve sağ üstteki hesap oluştur butonundan kendimize bir hesap oluşturuyoruz. Onayla butonuna bastıktan sonra ekrana gelen yazı sizi aldatmasın evet deyip geçebilirsiniz. Randevuyu ve para ödemesini birazdan yapacağız.

amerika vize kayıt
Kayıt ve Randevu Girişi

Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra vize ücreti ödemesi bölümüne geliyorsunuz. Yukarıda üzerinde durduğum “Application ID” numarasını burada giriyor olacağız ki başvurumuzu bizim formumuza bağlayabilsin.

Amerika Vize ücreti 160 USD. Ödemeyi online yapmak durumundasınız. En kolayı kredi kartı ile ödeme yapmak.  Yani Amerika’nın toplamda bu işten ne kadar para kazandığını varın siz düşünün. 🙂

Paranızı ödedikten sonra sistem sizden randevu zamanınızı seçmenizi isteyecek. buradan kendinize uygun zamanı seçiyor ve işi bitiriyorsunuz.

Tüm bunları yaptıktan sonra kabul formunuz, pasaportunuz, gerekli ek evraklar ve 1 adet fotoğrafla randevu gününüzde konsolosluğun yolunu tutuyorsunuz.

Eğer vize başvurunuzu İstanbul’dan yapıyorsanız Amerikan Konsolosluğu İstinye’de yer alıyor. Arabanızla gidecekseniz konsolosluk sokağında park edemezsiniz, ara sokaklarda ise değnekçiler var maalesef. Bu yüzden Konsolosluğun hemen 300m aşağısındaki Carrefour otoparkı hem güvenlik hem de pratiklik açısından bire bir 🙂 bu kıyağımı da unutmayın 🙂

Konsoloslukta randevu saatine göre 15dk’lık gruplar halinde içeri kabul ediyorlar. İçeriye girdikten sonra kapıda bir bayan evrak kontrolünüzü yapıp sizi yukarı vize departmanına yönlendiriyor. Vize departmanında, önce parmak izinizi ve evraklarınızı teslim alıp sizi mülakat için beklemeye bırakıyorlar. Sıranız gelince mülakat bankolarına gidip size yöneltilen sorulara cevap veriyorsunuz.

Amerika Vizesi Başvurusu esnasında sorulan sorular genel olarak;

 • ne iş yapıyorsunuz?
 • nereye gidiyorsunuz?
 • ne amaçla gidiyorsunuz?
 • ne kadar ve nerede kalacaksınız?

Bu sorulara içtenlikle ve sakince kendinizden emin cevaplar verirseniz göreceksiniz ki her şey çok kolay olacak.

Konsolosluktaki görüşmede insanların size söylediği şeylere kulak asmayın ve rahat olun. Görevliler gayet cana yakın ve işlerini çok iyi bilen insanlar. Sizin yapacağınız garip tavırlar onları kıllandıracak ve sizi daha fazla sorgulayacaklardır. Sonuç olarak siz o ülkeye para harcamaya gidiyorsunuz. Bunu unutmayın!!

Genel olarak vize başvurunuz günü size “Approved” yani “kabul edildi” şeklinde kağıdınızı veriyolar ve artık bir rahatlama. Sabah saatleri ise Rumeli Hisarında bir kutlama kahvaltısı olabilir mesela 🙂

Pasaportunuz kayıt esnasında seçtiğiniz PTT şubesine 1 gün sonra geliyor.

Vizemizi de aldıktan sonra ver elini Amerika..

Hap Bilgiler:

 • Vize ücreti 160 USD ve online ödeme ile yapılıyor.
 • D160 vize başvuru formunu doldurma süresi ortalama 25dk
 • Konsolosluktaki işiniz en fazla 30dk civarında sürecek. randevunuzu planlarken bunu göz önünde bulundurun.
 • Konsolosluğa girişte elektronik eşyalar alınmıyor. Bu nedenle arabanızda bırakın. arabanız yoksa karşıdaki emanetçilere para ödeyerek bırakabilirsiniz.
 • Araba anahtarı da yasak diyenler olmuştu. Ama bir sorun olmuyor.

Umarım yardımcı bir yazı olmuştur.. Şimdiden kolaylıklar.

 

Selamlar..

Melih BİLDİREN

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Ziyaret Edilmesi En Riskli Ülkeler

İngiliz dış işlerine bağlı büyükelçiliklerin raporlarına göre hazırlanmış ve Independent gazetesi aracılığıyla İngiltere halkına duyurulan …

Yunan Adaları Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Merhaba, 1 Nisan 2015 – 31 Ekim 2015 arası tarihlerde geçerli olmak üzere Rodos, Meis, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.