İstanbul Yeni Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Yapımına başlandığı tarihten bu yana sürekli tartışma konusu olan İstanbul Yeni Havalimanı (3. Havalimanı) malumunuz sonunda açıldı. 6 Nisan 2019 itibariyle Türk Hava Yolları’nın mega taşınma operasyonu da sonlandı ve Atatürk Havalimanı’ndaki uçuşlar resmi olarak İstanbul Yeni Havalimanı’na kaydırıldı. Tabiki bu konu en başından beri İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım nasıl olacak sorularını da beraberinde getirdi. Havalimanı’nın şehirden çok uzak olması ve bu nedenle taksi ücretlerinin neredeyse uçuş bileti ücretine eş değer çıkması, planlanan metro hatlarının henüz bitirilmemiş olması gibi sorunlar yolcuların korkulu rüyasıydı. Şimdi hep beraber bu ulaşım krizi gerçeğiyle yüzleşmek durumunda kaldık.

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede?

İstanbul Yeni Havalimanı Avrupa Yakasının Karadeniz kıyısına yapıldı. İstanbul’un merkezi sayılabilecek Mecidiyeköy’e 40km, Kadıköy’e ise 65 km mesafede.

İstanbul Yeni Havalimanı Harita

Hadi gelin hep beraber bakalım; İstanbul merkezden Yeni Havalimanı’na mevcut ulaşım yolları neymiş? Ne kadar sürüyormuş? Ne ücret ödemek zorunda kalacağız?

İstanbul Yeni Havalimanı Ulaşım, Nasıl Gidilir?

İstanbul Yeni Havalimanı’na gitmek için eğer özel aracınızı kullanmayacaksanız en rahat ulaşım Taksi gibi duruyor. Tabi Taksi kullanmak için de ortalama 150 TL civarında bir tutarı gözden çıkarmanız lazım. Anadolu Yakası’nda oturuyorsanız bunu hiç düşünmeyin bile. ( Sabiha Gökçen üzerinden Ankara aktarmalı gitmenizi tavsiye ederim 🙂 )

Bu lüks ulaşım alternatiflerinin yanında muhtemelen yolcuların yüksek çoğunluğunun kullanacağı toplu taşıma araçları olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Havaİst ve İETT otobüsleri ile İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşabileceğiz. Tüm bu araçlarda ödemeyi İstanbulKart ile yapacağız.

Havaİsta Otobüsleri

Havaist’e ait otobüslerde İETT’ye nazaran biraz daha konforlu bir ulaşıma sahip olacağız. İstanbul’un tümünü kapsayan 20 ayrı hat ve 65 duraktan bu otobüslere binebileceğiz.

Havaist Ulaşım Haritası

Bu araçlarda ücret tarifeleri gideceğiniz mesafeye göre 18TL ile 30TL arasında değişiyor. Aşağıdaki tabloda sefer sıklıkları ve ücretleri görebiliriz.

Havaİst Sefer Bilgileri

Belediye Otobüsleri

Bu konforlu alternatifin bir de daha hesaplı ve geleneksel olanı var, İETT. İstanbul’da raylı sistemle Havalimanı’na yaklaşabileceğiniz en yakın noktalar olan Mecidiyeköy, Halkalı ve Mahmutbey’den İstanbul Yeni Havalimanı’na H1-H2-H3 kodlu İETT otobüsleriyle ulaşabiliyoruz. Bu yolculuğun maliyeti de 2 Tam bilet. Detaylar aşağıda;

İETT Sefer Bilgileri

İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili tüm detaylar için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım imkanları ile ilgili duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılında Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Bu aralar sıklıkla internette gördüğümüz Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler ile ilgili bir şeyler yazmak istedim. Malum …

Yamaç Paraşütü Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk yazımda en son tatilde yaşadığım yamaç paraşütü tecrübemden bahsetmiştim sizlere. Uzun yıllardır istediğim ama bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.