Kotor

Montenegro (Karadağ)

Herşey geçtiğimiz Nisan ayında Dubai’de başladı aslında. Birkaç kişiyle sohbet ederken yaz tatili için Montenegro’nun deniz şeridinin çok ideal bir yer olduğu konusunda telkinler aldım. İstanbul’a döner dönmez arkadaşlarla konuyu masaya yatırdık ve hemen biletleri alma konusunda mutabakata vardık. Biletlerimizi aldık ve saatlerimizi yaklaşık 70 günlük bir Montenegro şafağına kurduk. Saniyeler, dakikalar, saatler, günler ve haftalar derken bizim Montenegro yolculuğu için beklenen gün gelip çattı. Bizim planımız uçakla İstanbul’dan Arnavutluğun başkenti olan Tiran’a geçip, oradan da araba kiralayıp yaklaşık 180 km’lik bir yol yaparak Montenegro’nun güzel sahil şeridi Kotor-Budva bölgesine varmaktı.

Uçuş sabahı havalimanında buluşuldu, check in, kahvaltı derken uçuş saatimiz geldi ve rotamızı Tiran’a doğru çevirdik. Yaklaşık 1,5 saatlik kısa bir yolculuğun ardından Tiran’a vardık. Pasaport kontrolü ve valiz alımının akabinde arabamızı da kiraladık. Yaklaşık 4 saat süren bir araba yolculuğunun ardından Montenegro fiyortlarının incisi olan Kotor’a vardık. Ancak Arnavutluk’daki yolların pek de iyi olmadığını peşin peşin belirteyim 🙂 Yol 180 km olmasına rağmen, Arnavutluk yollarının zafiyeti ve Arnavutluk – Karadağ gümrüğündeki beklemeden ötürü, planlanan saatten biraz daha rötarlı olarak vardık Kotor’a. Size tavsiyem, buralara Arnavutluk üzerinden gelmeyin. Hatta mümkünse Arnavutluğa hiç gelmeyin 🙂 İstanbul’dan direk olarak Montenegro’nun başketi Podgorice’ye uçuş var. Onunla gelin.

Kotor’a geldik. Peki buradaki ilk istikametimiz neresi ? Tabiki otel. Kotor’da 2 çeşit otel var, ilki Old Town’un içinde bulunan klasik 3-4 yıldızli Avrupai Barok tarzda bed and breakfast hizmeti veren oteller. Diğeri ise, Kotor’un yaklaşık 2-3 km dışında bulunan Dobrota bölgesindeki apart konseptindeki oteller. Biz ikinci tercihe yöneldik ve Dobrota’da daire tuttuk. Gerçekten çok da memnun kaldığımızı itiraf etmeliyim. Kaldığımız yer Apartments Radulovic hakkında detaylı bilgi için Buraya tıklayabilirsiniz.. Harika manzara, mükemmel bir ev, güleryüzlü bir tesis sahibi. Kaldığımız apartın önünde kendine ait bir müstakil plajı otoparkı ve daireye ait uçsuz bucaksız bir manzaraya pencere açtıran da bir terası var.

Otelimize yerleştik, şimdi canımız 4 şey istiyor. Önce yemek ,sonra plaj, sonra pub, sonra da club. E hadi o zaman 🙂

Kotor’da güzel yemek konusunda bol miktarda güzel alternatif var aslında. Gerek Dobrota’da gerekse de Old Town’un içinde birbirinden güzel mekanlar mevcut.

Konoba Portun; biz Kotor’daki ilk yemeğimizi burada yedik. Hemen deniz kıyısında, şahane deniz mahsülleri yapan bir restoran. Fiyatlar son derece uygun, kalite de bir o kadar yüksek.  Tavsiye edilir. Detayları burada..

montenegro 6

Bella di Mare ; Burası da yine grill, balık, şarap konseptinden giden hemen deniz kenarında bulunan son derece güzel bir restoran. Detayları Burada..

Galion ; Hadi en güzel balık ve mezeleri yemeye 🙂 Detayları Burada..

montenegro 7

Ama eğer derseniz biraz da Kotor’un dışına çıkalım, çevredeki kasabalara doğru yol alalım. O zaman adresimiz belli

Porto Montengro  Kotor’a yaklaşık 20km mesafede olan Tivat şehrinde bulunan Montenegro Marina’da fine dining, fine clubbing ve fine residence’ye dair herşey var. Fiyatlar da son derece makul. Et, balık, meze, salata ve ithal şarap dahil 4 kişi yemeğe 120 € verdik. Gerek çalan müzikler olsun, gerekse de mekan kalitesi olsun son derece kalifiye bir mekan. Akşam da belli bir saatten sonra müziğin sesi biraz daha artıyor. Lounge havası alıyor. Detayları Burada..   Şiddetle tavsiye edilir.

Yemeğimizi yedik, saatler gece yarısına doğru yol almış gidiyor, pre-clubbing için hazır olduğumuzu düşünüyorum. Kotor’da hemen old town’un içinde Cesare isimli bir mekan var. Stand masalarını dışarı çıkarmış, hemen yanına da Dj’ini koymuş. Birbirinden güzel parçalar eşliğinde hoş ve bir o kadar da nezih bir ortam yaratmış. Gerek kalitesi gerekse de ambiyansıyla Türkiye’de pek bulamayacağımız bir ortamı bize çok rahat bir şekilde servis ediyor. Gönül rahatlığıyla söylebilirim ki İstanbul’daki Lucca’yla aynı konseptte bir yer olmasına rağmen, Lucca ‘dan çok daha başarılı bir mekan. Gelsin kokteyller, gelsin Long Island’lar derken, club vaktimiz de geldi.

Club için 2 tane alternatifimiz var. Önce Kotor’dakiyle başlayalım.

  • Maximus http://www.discomaximus.me/ Kotor’daki tek club. Baya büyük ancak indoor bir mekan. Biraz sonra daha iyisini tavsiye edeceğim için, Maximus pek de tercih sebebi olmayabilir.
  • Top Hill http://www.tophill.me/home 27 yaşındayım, gerek eğitim, gerek eğitim, gerekse de kişisel hobi amaçlı hayatım hep yurtdışında geçiyor. Bu yaşa geldim daha Top Hill gibi bir diskotek görmedim. Tek kelimeyle ‘’süper’’ bir mekan. Bir kere açık alan üzerine ve şehirden yüksek bir tepeye kurulmuş olması zaten çok önemli bir avantaj. Yükseklikten dolayı serin ve güzel bir manzaraya sahip. Top Hill disco, Kotor’a yaklaşık 20 km uzaklıkta olan Budva şehrinde bulunuyor. Şiddetle tavsiye edilir. Stand fiyatları 120 € ile 160 € arasında. 1 şişe Votka veya Viski dahil. Top Hill hakkında kısa bir video için ; https://www.youtube.com/watch?v=AufPsAW5UpU

Montenegro demek fiyortlar demek. Bol bol yüzüp, güneşlenmek demek. Kotor’daki bir çok appartın zaten önünde müstakil plajları veya ufak iskeleleri var. Orada da gönül rahatlığı ve huzur içinde sakin bir güneş banyosu yapabilirsiniz. Ama derseniz ki yok ben buralara kadar gelmişim, Çeşme, Türkbükü konsepti isterim, o zaman da adreslerimiz belli.

Ploce Beach http://www.plazaploce.com/ Beach club mı, dance club mı ben karar veremedim. Bence videosunu izledikten sonra siz daha iyi karar verirsiniz. Kesinlikle gidin. Bütün gün tekno müzik, hiç oturmak yok. Tamamen bir beach party konsepti üzerine kurulmuş bir plaj. Gitmeden dönmeyin 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=0s_pES3pIVk

Almara Beach http://www.almara.me Gündüz sabah 11:00 sularında gidiyorsunuz, platform üzerindeki şezlonglara kuruluyorsunuz, karşınızda uçsuz bucaksız fiyortlar. Deniz çok güzel, güneş harika… Beach’ın iskelesine sık sık yabancı bayraklı tekneler, yatlar yanaşıyor. Beach yavaş yavaş doluyor. Atıyorsunuz kendinizi Dalmaçya kıyılarının o sıcacık sularına. Aradan zaman geçiyor, bu kadar deniz sefasının üzerine güzel bir yemek alırım diyorsunuz. Plajın restoran kısmına alıyoruz o zaman sizi 🙂

montenegro 9

Yemeklerimizi yedik, hadi biraz şezlonglara geçelim. Biraz gözleri kapıyoruz, öğlen siestası her zaman iyi gelir. Zzzzz 🙂 Kısa bir süre sonra uyanıyoruz, hadi denize… Saatler ufak ufak 16:00’a doğru geliyor. Müziğin sesi birden artmaya başlıyor. Bar etrafında bir hareketlilik başlıyor. Happy Hour ufak ufak ben de buradayım diyor 🙂 Müzikler güzel, insanlar güzel, ortam güzel, daha ne isteyebiliriz ki 🙂

montenegro 10

Akşamüzeri olur, insanın canı bir şeyler atıştırmaya, bir iki mağaza vitrin bakmaya Kotor Old Town bölgesine inmek ister. Dobrota’da kalıyorsanız, Kotor merkeze gelmek için birkaç tane alternatifimiz var. Bisikletle 20 dakika, yürüyerek 45 dakika, araba ile ise yaklaşık 5 dakika … Kotor merkez, etrafı kocaman surlarla çevrili bir kompleksin içine kurulmuş içinde bol bol Venedik ve Ceneviz ezgilerini barındıran ufak ama çok şirin bir yer. Bol miktarda restoran, bar, irili ufaklı dükkan ve kilise barındıran çok şirin bir yer.

Hep Kotor’dan bahsettik, Kotor’un yanı başında Kotor’dan daha ünlü ve büyük olan bir tatil noktası daha var, Budva. Açıkçası otel rezervasyonu yapmadan Kotor mu Budva mı diye ikilemde kalmıştık. Sağolsun gerek arkadaşlardan aldığımız tavsiyeler gerekse de Ekşi sözlük araştırmalarının da desteğiye Kotor’da karar kıldık. Çok da iyi yapmışız. Budva nispeten biraz daha bizim Alanya, Kemer havasında bir yer. Gerek mekanları, gerek ambiansı, gerekse de kalabalığıyla Kotorla kıyaslanmayacak bir yer. Budva’da çok güzel, çok hoş bir yer ama insan bir kere Kotor’u görünce … 🙂 Budva’nın çok güzel bir sahil şeridi var. Sıra sıra restoranlar, publar, barlar. Onlarında hemen önünde büyük bir yat limanı. Dünyanın dört bir yanından gelen gulet ve yatlar sıra sıra şov yapıyorlar. Budva ile Kotor arası yaklaşık 24 km. Taksiyle 26 € karışığında gelebiliyorsunuz. Dediğim gibi Budva’ya 3-4 saatlik bir gezi bence ideal, (Top Hill Disco hariç) fazlası için sizi Kotor’a alalım 🙂

Montenegro fiyortlarında farkettiğim bir diğer husus ise, turist popülasyonu. İlgili bölgede hiç Türk turist yok. Bu denli bir yerin Türkler tarafından keşfedilmemiş olması beni epeyce şaşırttı doğrusu. Bol miktarda Sırp, Hırvat ve Rus var. Onun dışında İngiliz, Alman, Japon vs neredeyse hiç yok. Değişik bir turist bir mozaiği var Montenegro’nun.

montenegro 15

Ülkemiz sınırları içinde fazla bilinmeyen, fazla tanınmayan bir yer Karadağ. Dediğin zaman Karadağ’a tatile gidiyorum, bilmeyen çok kişi çıkabiliyor. Montenegro, Türklerden vize istemiyor,  fiyatlar da son derece makul, bunun yanında da gerçekten her yönüyle mükemmel bir ülke. Gitmediyseniz ve kafanızda hala tatilimi nerede yaparım diye bir soru işareti varsa, gözü kapalı Montenegro’ya gidin. Asla pişman olmazsınız 🙂

Daha beraber keşfedilecek çok yer var 🙂

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Atina Gezilecek Yerler

Atina’yı ilk gördüğümde “Ana! İzmir’in aynısını yapmışlar” demiştim 🙂 İşte bu şehir tamamen bizden biri …

Fethiye Gezilecek Yerler

İnsanoğlunun aklına tatil denince ilk akla gelen deniz, kum, güneş üçgenin buluşması gelir. Malum yoğun, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.