Ortaçağ’dan Kalma 14 Efsane Yerleşim Yeri

Bildiğiniz gibi dünyanın çeşitli yerlerinde, sahip oldukları tarihi değerlerden ötürü UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘ne giren ve koruma altında olan yapılar ve mekanlar bulunuyor. Bu listede Türkiye’den de toplam 15 tarihi mekan bulunuyor. Tam liste için Buraya tıklayabilirsiniz. İşte bu listede yer alan ve yüzlerce yıldır şairlere ilham vermiş, orjinal mimarisini, kültürünü ve yapısını korumuş dünyanın her yerinden efsane yerleşim yeri olmuş 14 köy ve kasabayı sizin için derledik.

Ortaçağ’dan kalma 14 Efsane Yerleşim Yeri

Cesky Krumlov

Çek Cumhuriyeti’nde yer alan bu ortaçağ köyü UNESCO’ya göre Doğu Avrupa’daki en iyi korunmuş tarihi mekanların başında geliyor. Köyün ortasında yer alan ortaçağ yapısı kalesi ve yüksek kalite su kullanarak 1560’lardan kalan methodlarla üretim yapan Eggenberg Bira Fabrikası bu mekanın öne çıkan değerlerinden..

Chesky 1

Shirikawa-Go

Japonya’da Tokyo’nun batısındaki yamaçlarda kurulu bu köy mimari yapısı ile öne çıkıyor.

Shirakawa 2

Lijiang (Eski Şehir)

13. yy da inşa edilen bu eski şehir Çin’in Yunan şehrinde yer alıyor. Şehir hala o yıllardan kalan ve sorunsuz çalışan bir su tedarik sistemini kullanmaya devam ediyor.

Lijiang 3

Banska Stiavnica

Slovakya’nın en eski maden bölgesi olan kasaba 1275 yılından beri aynı yapısını korumaya devam ediyor.

banska 4

Holasovice

Bu kasaba 18. yy’dan kalma toplam 120 binadan ve çiflik evinden oluşan, mimarisi birebir korunmuş bir yer.

holasovice 5

Vlkolinec

1376’dan kalma bu köy ortaçağ mimarisinden oluşan 40 haneden oluşuyor ve Slovakya’nın Ruzomberok bölgesinde yer alıyor.

vlkolinec 6

Hollokö

Kuzey Macaristan’daki bu köy tarımsal devrimden önceki köy yapılanmasına ve yaşam biçimine birebir örnek olabilecek bir yer. Köydeki ortaçağ kalesinin yapımı 1310 tarihine dayanıyor.

hollokö 7

Bardejov

Bardejov, ortaçağ merkez Avrupasında ticaret merkezi olan bir yerleşim yeri. Kasaba yönetim binası 1505 yılında kasabanın merkezine inşa edilmiş ve kasaba o halini hala birebir koruyor.

bardejov 8

Kaiping Diaulau

Çin’deki Guangdong bölgesindeki bu kırsal yerleşimde pirinç tarlaları ve tarımsal alanlarda bağ evi tipi yapılar günümüzde hala aynı biçimde ve aktif olarak kullanılmaya devam ediyor.

kaiping 9

Talinn (Eski Şehir)

13. yy kuzey Avrupasında bir ticaret merkezi olan Talinn şehri hala aynı ihtişamıyla ayakta duruyor. O dönemlerden kalan dar sokakları, eczaneler, manastırlar ve ticaret merkezleri hala aktif ve aynı formunda çalışmaya devam ediyor.

talinn 10

Xidi

Çin’in tarihi Guizhou bölgesinde yer alan Xidi köyü Ming ve Qing Hanedanlığı’ndan kalan ve tamamı ahşap yapılardan oluşan bir yerleşim yeri. Bu binalar hala aynı hallerini korumaya devam ediyorlar.

xidi 11

Hongcun

Yine aynı Ming ve Qing Hanedanlığı’ndan kalan bir bölge Hongcun. Buradaki müze yapılar sayesinde bölgenin tarihi ile ilgili çok falza şey öğrenebilirsiniz.

hongcun 12

Hahoe

Güney Kore’de bulunan bu bölgede bir ara Türkiye’de de çok meşhur olan Feng Shui felsefesinde yapılanmış evler ve yapılar görebilirsiniz.

hahoe 13

Yangdong 

Güney Kore’de 150 yapıdan oluşan bu köy, tamamen orman tarafından kaplanmış ve ortalama 200 yıllık yapılardan oluşuyor. Bu bölge birçok şaire ilham vermiş bir yer olarak dikkat çekiyor.

yangdong 14

Ne diyelim, siz de standart seyahat rotalarından sıkıldıysanız, farklı tatiller yapmak istiyorsanız kendinize bir zaman yolculuğu planlayabilir ve bu efsane yerleşim yeri bölgelerini bir bir ziyaret edebilirsiniz. Ortaçağ Avrupası’nda hoş birkaç gün geçirmek fena da olmaz hani değil mi?

Şimdiden iyi seyahatler..

Melih BİLDİREN

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

 

kaynak: businessinsider

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.