Hangi Ülkeden Ne Alınır?

Bir yere seyahate gittiğiniz zaman gözleriniz hep hatıra olarak ne alıp dönsem veya sevdiklerime hediye olarak ne alsam diye arar durur. Bu konu gerçekten de bir çok zaman sorun haline dönüşür. Ya turist tuzaklarına düşüp anlamsız şeyler alırız, ya da her yerde bulabileceğimiz şeyleri sırf bir şey almadan dönmemek için satın almak zorunda kalırız.

Bu anlamda 2-3 ay sonra anahtarlık gibi çöp olacak şeyleri almak yerine anlamlı olacak birbirinden güzel hediyeleri listeledik. Hangi ülkeden ne alınır ?

Arjantin : Deri Ürünler

Arjantin deri

Arjantin Dünya’da deri ürünleriyle meşhur bir ülke. Ülke genelindeki küçük butiklerden birbirinden değerli ve güzel deri ürünler satın alabilir, mutlu mesut kullanabilirsiniz. 🙂

Belçika : Dantel Ürünler

Belçika Dantel

Kendi gözlerimle de gördüm ve çok şaşırmıştım. Her ne kadar bizde dantel örmek ata sporu olsa da Dünya’da bu işin kompedanı olarak görülen yer Belçika. Brugge ve Brüksel’de bir çok dantel ürün satan dükkan bulabilirsiniz. Bizim için ne kadar anlamlı bir hediye olur bilmem ama bu ürünleri seven varsa buralara uğrayıp bir göz atsınlar..

Çin : Çay Takımı

Çin Çay Seti

Çayın Çin’den Dünya’ya yayıldığını herkes bilir. Çine’e gitmişken de üzeri hoş desenlerle süslenmiş bir çay seti almak, döndüğünüzde kullanabileceğiniz anlamlı bir hatıra almakla eşdeğer. Siz de değişik aromalı çaylar alıp bu hoş setlerin keyfini sürebilirsiniz.

İngiltere : Cadbury’s Çikolatası

Cadbury

Birçok kişi için Cadbury’s çikolataları Dünya’nın en iyi çikolataları olarak kabul ediliyor. Hal böyle olunca da İngiltere’ye gidip Cadbury’s almazsanız dövüyorlarmış. 🙂 Karar sizin artık 🙂

Fransa : Macaron

Fransa Macaron

Son yıllarda Türkiye’deki popüleritesinin iyice artmasıyla Macaron denen kurabiyeleri bilmeyen kalmadı. Uzun süre dayanacak bir hediye olmasa da Fransa’ya gitmişken eyfel kulesi anahtarlığı yerine bir kutu Macaron alıp gelirseniz emin olun ki herkes daha mutlu olacaktır 🙂

Almanya : Bira Bardağı

Almanya Bira

İşte hediye dediğin gerçekten budur 🙂 İnsan bu bardağı eline alınca her an Tarkan filmlerindeki efsane replik “Hancı..! Bana şarap, kurda kuzu” yu söyleyecekmiş gibi geliyor. Almanya’nın neredeyse her yerinde bu geleneksel bardağı bulabilirsiniz. Fiyatlar çok ucuz sayılmaz ama gerçekten heybetli ve orijinal bir hediye..

İrlanda : Whiskey

İrlanda whiskey

Whiskey seven bir kişiyseniz veya çevrenizde seven birileri varsa onlara İrlanda’dan bölgesel viskilerden alabilirsiniz.

İtalya : Venedik Maskeleri

venedik maske

İtalya dönüşü alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri Geleneksel Venedik Maskeleridir. Bu maskeler Venedik’te her yıl düzenlenen festivallerde kullanılır ve Cam, Porselen ve deriden yapılır. Venedik’teki en eski maske üreticisi olan Ca’Macana’yı bir ziyaret edin siz en iyisi 🙂

Fas : Seramik

Fas Seramik

Fas, el yapımı ve boyaması seramik eserleriyle ünlü bir ülke. Siz de eğer Fas’a gittiyseniz bunlardan satın alıp güzel bir hediye yapabilirsiniz.

Polonya: Amber Taşı

Polonya Amber

Amber taşı Polonya’da bolca çıkartılan bir taş. İyi şans getirdiğine inanılan bu taştan yapılan mücevherleri Polonya’nın bir çok noktasında bulabilirsiniz. Sevdiklerinize güzel bir hediye olmaz mı?

Rusya : Kutular

Rusya Kutu

Bu lake kutular Rusya’dan gelirken alınabilecek en güzel hediyelerden. E malum Matruşka’dan herkes çok sıkıldı değil mi ama 😀 Üzerlerinde el boyaması Rus kültürüne ait motiflerle bezeli bu kutulardan bir tane almadan gelmeyin derim..

Güney Afrika : Amarula

Amarula

Marula meyvesinden yapılan bu kremalı likör Güney Afrika’ya ait en meşhur içki.

Hollanda : Peynir

Hollanda peynir

Avrupa’nın bir çok ülkesi peyniriyle övünüyor olsa da bunların en başında gelenlerden biri Hollandadır. Siz de bir Hollanda seyahatinden dönüyorsanız binbir çeşit peynir satan dükkanlardan birine uğrayıp bu peynirleren almadan gelmeyin.

Japonya : Elektronik

Japonya Elektronik

Elektronik eşya deyince Japonya’dan önce aklına başka ülke gelen varsa bunu okumasın 🙂 Artık her şey Dünya’nın her yerinde bulunabiliyor olsa da bu ülkeden başka biryerde bulamayacağınız innovatif ürünleri Japonya’dan alabilirsiniz.

Macaristan : Paprika (kırmızı biber)

Macaristan Biber

Maraş varken bu da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Ama Macaristan’da genel olarak baharatın çok ucuz olması ve bu yörenin kırmızı biberinin çok meşhur olmasından ötürü denemeye değer, değil mi ?

BONUS

Türkiye : Türk Kahvesi ve Bakır Kahve Takımı

Türk Kahvesi

Anlatılmaz yaşanır diyorum sadece 🙂

Siz de bırakın artık anahtarlık vs. çöp olacak hediyeleri. Sizin ve sevdiklerinizin yıllarca kullanabilecekleri anlamlı hediyeler için hala geç kalmış değiliz 🙂

Herkese selamlar ve sevgiler..

Melih BİLDİREN

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

 

Kaynak: businessinsider.com

Hakkında Melih

Melih
Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2016 Resmi Tatil Günleri

2016 resmi tatil günleri ne bakınca insanın bir içi açılıyor sanki 🙂 Biliyorsunuz biz de …

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.