Dünya’daki En Popüler 10 Dalış Noktası

Merhaba,

Başka Dünyaları keşfetme fikriyle yola çıkanlara Karayipler’den Maldivler’e Dünya üzerinde dalış yapılabilecek en güzel 10 yeri yazdık. Siz de dalış sertifikanızı buralarda almaya ne dersiniz?

Gili Trawangan, Gili Adaları, Endonezya

Endonezya

Dalış : Endonezya’daki Gili Trawangan bölgesinin ılık ve berrak suları 3500 den fazla deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Buradaki Avrupalı dalış okullarının arasındaki rekabet sayesinde uygun fiyatlara şnorker ve tüplü dalış gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

Ne Zaman: Genel olarak birçok dalışsever Kasım-Nisan arası yağışlı sezonda tercih etmese de tüm yıl boyunca burada dalışa gidilebilir.

Byron Bay, South Wales, Avustralya

 Byron

Dalış : Kıyıdan 2.5km açıkta bulunan Julian Kayalıkları Avustralya’daki  en iyi dalış bölgelerinden biridir. Tropikal su akımları ve serin sular su kaplumbağaları ve 1000in üzerinde deniz canlısının bu bölgede yaşaması için başlıca nedenler arasında yer alıyor. Böylelikle burada dalış yaptığınızda harika bir deniz altı yaşamına şahit olabiliyorsunuz. Bu bölgede suların biraz daha soğuk olması nedeniyle hesaplı dalış yapmak isteyenler için gerçekten çok uygun fiyatlar ortaya çıkıyor.

Ne Zaman: Yıl boyunca dalış için uygun bir dalış noktası.

Ko Tao, Tayland

Ko Tao

Dalış : 2004 yılındaki Tsunami’den etkilenmeyen bu bölge Balina Köpekbalıklarının Dünya üzerinde ender görülebileceği noktalar arasında yer alıyor(Mart – Nisan arası). Bunun yanında bu bölgede birçok tropik balık türü de görülebilir. Komşu adan olan ve her daim kalabalık Ko Pha-Ngan’ın aksine burası dalış yapmak isteyenler için keyifle dalış tatilinizi yapabileceğiniz gayet sakin bir ada.

Ne Zaman: Tüm yıl boyunca dalış yapabilirsiniz fakat Temmuz-Eylül arası en iyi görüşü yakalayabileceğiniz zamanlar. Bazı dönemlerde de Kasım-Aralık aylarında ciddi yağmurlar görülebiliyor.

Dahab, Kızıldeniz, Mısır

Dahab

Dalış: Hemen kıyıda yer alan mercan kayalıkları ve Mavi Bölge sayesinde başlangıç seviyesi ve özellikle profesyonel dalgıçlar için ender harika mekanlardan biridir Dahab. Bu bölge Sharm El-Sheikh e göre daha sakin ve huzurlu bir dalış bölgesidir. Kızıl Deniz’in bu konudaki cazibesi için burayı denemeye değer diyebiliriz.

Ne Zaman: Yıl boyunca dalış yapılabilir fakat Mayıs-Eylül arası aşırı sıcaklar nedeniyle pek tercih edilmiyor.

Caye Caulker, Belize

Belize

Dalış : Avustralya’daki Great Barrier Reef’in gölgesinde kalsa da Belize Resifleri harika doğal hayatı, görkemli mercan bahçeleri ile Dünya’daki en iyi dalış noktalarının başında geliyor. Bunun yanında görkemli Mavi Deliğiyle de profesyonel dalgıçlar için ideal mekanların başında. Bu bölgedeki dalış ücretleri Orta Amerika’ya göre biraz yüksek olsa da bu deneyimi yaşayabileceğiniz pek bir alternatifi yok.

Ne Zaman : Yıl boyu dalış yapılabilir ama en popüler zaman Mayıs ayıdır.

Utila, Bay Adaları, Honduras

Utila

Dalış : Backpacker (sırt Çantalı gezgin) cenneti olan Utila, Mezoamerikan Resifleri’nin güney ucuna rahatça ulaşabileceğiniz bir mekan. Utila çevresindeki aşırı balıkçılık aktiviteleri deniz yaşamına darbe vursa da bu durum dalışa yeni başlayanların farkedebileceği bir şey değil.

Ne Zaman : Yıl boyunca dalış yapılabilir ama özellikle Balina Köpekbalıklarını görmek için Mart-Nisan ve Eylül-Aralık aylarını tercih etmekte fayda var.

Santa Cruz, Galapagos Adaları, Ekvator

7

Dalış : 3 farklı okyanus akımının geçtiği bu adalar gerçekten te eşsiz bir dalış deneyimi için ideal mekanların başında geliyor. Çok fazla mercan olmasa da Çekiç Köpekbalığı, deniz iguanaları, Deniz Aslanları ve kaplumpağaları gibi ender bulunan canlıları gözlemlemek için harika bir yer. Güçlü akıntılar ve soğuk suyu nedeniyle dalış yapmak pek kolay olmasa da size kendinizi denemek için harika bir imkan sunuyor Galapagos.

Ne Zaman : Tüm yıl dalış yapılabilir bir dalış noktası fakat Ocak-Mayıs arası havanın en güzel olduğu zamanlar olduğundan tercih sebebi.

Port Vila, Efaté, Vanuatu

Vanatu

Dalış : Port Vila, parlak mercan resifleri ve batıklara kolay ulaşımı sayesinde Dünya’da en iyi batık dalışı yapılabilecek mekanların başında geliyor. Dalgıç olmak istiyorsanız ve zaman sınırınız varsa 2.5 günlük hızlı kurslarla sertifikanızı kolayca alabilirsiniz.

Ne Zaman : Yıl boyu dalış yapılabilir bir dalış noktası. Nisan-Ekim arası en kalabalık dönem.

The Visayas, Filipinler

Filipinler

Dalış : “Mercan Üçgeni” nin tam ortasında bulunan Filipinler, özellikle salyangoz ve deniz yumuşakçalarının en iyi gözlemlenebildiği bölgedir. 5000in üzerinde tür ile de bu anlamda Dünya’nın en zengin bölgesi olarak adlandırılır. Filipinleri çevreleyen Mercan Refisleri sayesinde benzersiz dalış deneyimlerini bu bölgede yaşayabilirsiniz.

Ne Zaman : Yıl boyu dalış yapılabilir bir dalış noktası. Kasım-Haziran aralığında en iyi görüş mesafesi yakalanıyor.

Kuzey Male Atolü, Maldivler

Maldivler

Dalış : Kuzey Male Atol’ü parlak mercanlı dalış noktaları sayesinde size harika deneyimler sunuyor. Bol tropikal deniz yaşamı, ılık suyu ve yüksek görüş mesafesi ile dalış severler için en popüler noktaların başında yer alıyor. En popüler dalış noktaları; Muz Reef, Kuda Haa ve Manta Point. Bölgedeki birçok otel size dalış yapma imkanı sunuyor. Ee oraya kadar gitmişken de bu tecrübeyi yaşamadan olur mu?

Ne Zaman : Yıl boyu dalış yapılabilir. Kasım-Nisan aralığı ise en popüler zaman.

 

Melih BİLDİREN

Kaynak: lonelyplanet.com

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.