Dünyanın En Yüksek 10 Binası

Yüksek binalar her zaman şehirler için övünç kaynağı yapılar olmuştur. İnsanın doğasındaki “hep daha fazlasını isteme” olgusunun da ciddi bir göstergesi olarak düşünüyorum bu durumu. Bu olgu da birilerini sürekli olarak dünyanın en yüksek binası nı yapma yolunda cesaretlendiriyor.

Bu devasa binalar, mimari ve mühendislik olarak birer şaheser olarak görülse de aynı zamanda uzun yıllardır bulundukları şehirlerin, ülkelerin turizm gelirlerine de önemli etki etmektedir. Örneğin Paris’teki Eyfel kulesi her yıl 7 milyondan fazla turist ağırlıyor. Bunun yanında ikonik yapısıyla da Paris’in dünyaya tanıtılmasında her daim en önemli rolü oynuyor.

Bu durumun farkında olan yatırımcılar da son 10 yıldır dünyanın en yüksek binalarını yapma yarışına girmiş durumda. Binanın yapımındaki yüksek maliyetlerin sadece seyir teraslarında para ile ağırladıkları turistlerden bile karşılandığı gerçeği bu hedefleri gün geçtikçe bir yukarı taşımaya yetiyor.

Yapıldığı 1931 yılından 1970 lere kadar dünyanın en yüksek binası ünvanını kimseye kaptırmayan New York’taki meşhur mu meşhur Empire States binasının şimdilerde ilk 10’a bile giremiyor olması dünyadaki bu çılgınlığın ne noktaya vardığının bence ciddi bir kanıtı olarak duruyor.

Şampiyon’un (şimdilik) 2700 feet (828m) ile Dubai’deki Burj Khalifa kulesi olduğu dünyanın en yüksek 10 binası listesine gelin birlikte bakalım..

10 – Zifeng Tower – Nanjing – Çin (450 M)

Zifeng

9 – Petronas Kuleleri – Kuala Lumpur – Malezya (452 M)

Petronas

 

8 – International Commerce Center – Hong Kong (484 M)

International Commerce center

7 – Taipei 101 – Taipei – Tayvan (509 M)

Taipei 101

6 – CTF Finance Center – Guangzhou – Çin (530 M)

CTF

5 – One World Trade Center – New York – ABD (541,3 M)

one world trade

4 – Ping An International Finance Center – Shenzhen – Çin (599 M)

Ping an

3 – Abraj Al-Bait Tower – Mekke – Suudi Arabistan (601 M)

Abraj Al-Bait

2 – Shanghai Tower – Şanghay – Çin (632 M)

shanghai tower

1 – Burj Khalifa – Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri (828 M)

Khalifa

Farkettiyseniz listede çoğunlukla Çin’de bulunan binalar var. Bu da Çin’in son 10 yılda niteliksiz mallar üretimi ile başlayan, ardından da yüksek kalite ürünler ve teknoloji yatırımlarıyla gittikçe büyüyen ekonomisi dünyaya nasıl kafa tuttuğunun bir göstergesi olarak algılanabilir.

Tabi yukarıda da belirttiğim gibi bu devasa binaların turistik yanları hiç de küçümsenecek gibi değil 🙂

Melih BİLDİREN

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

 

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.