Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika ve Hindistan vizelerinden sonra size Avrupa ülkelerinden en popülerlerinden biri olan İtalya’ya Schengen vizesi nasıl alınır? konusunu yazmak istedim. Bu iş için birçok kişi vize takipçilerine para vermeye devam ediyor ama aslında aşağıdaki adımları takip ederek kendiniz hem de hiç ekstra para vermeden kolayca Schengen vizenizi alabilirsiniz.

Eskiden vize takipçilerine evraklarınızı teslim ederek siz gitmeden işleriniz hallolabiliyordu. 25 Eylül 2014’ten itibaren Schengen ülkeleri parmak izi uygulaması olan biyometrik vize sistemine geçtiler. Bu nedenle o tarihten itibaren alacağınız vizelerde bir kereye mahsus olmak suretiyle sizin de başvuru esnasında orada olmanız gerekiyor. Parmak izinizi verdikten sonra 5 yıl boyunca bir daha vermenize gerek kalmıyor. Bu durum da zaten oraya gidecekseniz bari extra para niye veresiniz? sorusunu akla getiriyor.

Italya ve Almanya’dan vize almak için tek yetkili kurum olan IDATA’ya parmak izi için şahsi başvuru yapmanız gerekiyor.

Öncelikle vize başvurusu için www.idata.com.tr ye giriyoruz. Buradan sırasıyla;

 • vize almak istediğimiz ülke
 • Başvuru yapmak istediğimiz şehir ( şehrinizi seçerseniz size en yakın IDATA ofisini çıkaracaktır )
 • Başvuru nedenimiz ( turistik, ticari vb.. )
Schengen Vizesi
Schengen Vizesi Başvuru sayfası

Bu adımları uyguladıktan sonra karşınıza vize başvurunuz için gerekli belgeler çıkacak. Bu belgeler, talep ettiğiniz vize türüne göre ve meslek durumunuza göre değişiyor.

Schengen Vizesi Evrakları

Schengen Vize
Schengen Vizesi başvuru evrakları

İtalya vize ucreti 170 TL bunun yanında 82 TL de IDATA bedeli ödemeniz gerekiyor. Yani schengen vizesi için cebinizden çıkacak toplam bedel 252 TL oluyor. Bu parayı başvuru esnasında IDATA ofisinde ödüyorsunuz. Vize bedelini nakit ödemeniz gerekiyor ama koordinasyon bedeli olan 82 TL yi kredi kartıyla ödeyebiliyorsunuz.

Evraklarınızı hazırladıktan sonra IDATA’dan randevu almanız gerekiyor. Gerçi randevusuz da kabul ediyorlar ama uzun sıralar beklemeniz gerekebilir. Randevulu giderseniz işiniz çok hızlı hallolacaktır.

Randevu için ana sayfadaki randevu butonunu kullanabilirsiniz ve ya Buraya tıklayın. Açılan sayfada aşağıdaki adımları kendinize göre seçerek ücretsiz randevunuzu alabilirsiniz. Randevu onayınız, forma girdiğiniz email adresine de mail olarak geliyor.

Shengen

Randevumuzu aldıktan, evraklarımızı hazırladıktan sonra randevu saatimizde IDATA ofisine gidiyoruz. Bu ofiste benim en hoşuma giden şey her detayın başvuran insanların işini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiş olması. Mesela çalışanların tümü harika ve çok kibar. Eksik evraklarınız veya hatalı detaylarınız için size her imkanı sunuyorlar ( bilgisayar, fax, resim çekme makinası vb. ) bu nedenle ben gittiğimde teşekkür ve tebrik ettim. Yani yukarıda da belirttiğim gibi hata yapmaktan, eksik evraktan korkmayın orada sizi iyi niyetli bir biçimde yönlendirip başvurunuzu doğru yapmanızı sağlıyorlar.

Parmak izinizi verdikten sonra evraklarınızı da teslim edip artık vizenizin gelmesini bekliyorsunuz. Size verilen başvuru kağıdında ortalama geliş süresi yazıyor. Bu da Italya için ticari vizede 1 hafta civarında. Turistik için bu süre değişebiliyor. Pasaportunuzu geri almak için de size 3 seçenek sunuluyor.

 • Kendiniz gidip ofisten teslim alabiliyorsunuz.
 • Kargo ile adrese teslim alabiliyorsunuz.
 • Biri adına vekalet vererek sizin için pasaportunuzu almasını sağlayabilirsiniz. (kişinin kimlik fotokopisi yanınızda olmalı)

Şimdiden Schengen vizesi alacak herkese kolay gelsin.

İyi seyahatler..

Melih BİLDİREN

Hakkında Melih

Melih
Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılında Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Bu aralar sıklıkla internette gördüğümüz Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler ile ilgili bir şeyler yazmak istedim. Malum …

Yamaç Paraşütü Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk yazımda en son tatilde yaşadığım yamaç paraşütü tecrübemden bahsetmiştim sizlere. Uzun yıllardır istediğim ama bir …

One comment

 1. Bir ara size Yunanistan ile ilgili böyle bir site var mı diye sormuştum ya , işte İtalya ve Almanya dışında bir çok ülke için Schengen vizesi ne başvuruda yardımcı olan aracı şirketi buldum sanırım İzmir’de ancak internetten sadece randevu alınabiliyor , form doldurma ve başvuru işlemleri randevuda yapılıyor sanırım ben henüz denemedim , bulduğum web sitesini açıklıyorum ;

  http://vfsglobal.com

  http://vfsglobal.com/greece/turkey

  Yunan adaları Türkiye dahil 4 ülkeye ( Rusya , Ukrayna ve Beyaz Rusya ) zaman zaman 2 haftalık kapıda vize uygulaması imkanı tanıyor , ancak bu Schengen vizesi değil ve tek seferlik kişi başı 50 EURO olması sebebi ile Schengene kıyasla ekonomik değil ! Schengen vizesi tek girişli , çift girişli ve çok girişli turistik vizw seçenekleri ile daha cazip , ben de öğrendiğim bilgilerle ve yorumlarımla paylaşımınıza katkıda bulunmak istedim

  Izmir’den saygılar , selamlar …

  Salim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.