Batum Gezisi / Gürcistan

Selamlar,

Malum, Karadeniz gezi yazısında 1 günlük Batum ziyaretinden bahsetmiştim. Bu yazıyı da sadece Batum Gezisi’ne ayırmak istedim.

Küçük notlarla başlayalım;

  • Para birimi Lari (GEL).
  • 1 TL = 0,78 GEL
  • Saat farkı yok.
  • Şehir küçük bir şehir. 1 dolu günde rahatlıkla gezilebilir.

Batum’a geçebilmek için önce Artvin Hopa’ya gitmeniz gerekiyor. Hopa’da bulunan Sarp sınır kapısını kullanarak Batum’a geçebilirsiniz. Sınıra ulaştığınızda T.C. vatandaşları nüfus cüzdanıyla ya da pasaportlarıyla geçebiliyorlar. Fakat kapıda yurt dışı çıkış harcınızı ödüyorsunuz. Gümrük kapıları gayet uzun ve düzensiz, böyle olmasının bir sebebi de kendi vatandaşları. Gümrükteki sıralar özellikle hafta sonu ve resmi tatil günlerinde inanılmaz yoğun ve çekilmez bir hal alıyor. Sıralarda Gürcü vatandaşlarının Türkiye tarafından yaptıkları alışverişleri taşıdıkları torbalardan anlayabiliyorsunuz. Gümrük görevlileri kendi vatandaşlarına daha uysal, Türk vatandaşlarına daha kaba davranıyorlar. Sınırdan geçtikten sonra sağ tarafınızda TL’yi Lari (GEL)’ye dönüştürebiliyorsunuz (1 TL = 0,78 GEL).

Batum’a yaz aylarında geçiyorsanız deniz ve sahilde vakit geçirmeyi deneyebilirsiniz. Onun dışında merkezde küçük bir şehir turu ve yöreye özgü Haçapuri yiyebilirsiniz. Haçapuriyi en temiz yiyeceğiniz yerlerden biri Riviera Restaurant olabilir, mekan gayet temiz, sahil kenarında bulunuyor. Haçapuri yanında armut suyu ikram ediyorlar. Ayrıca Gürcu balı, ev yapımı Gürcu şarabı ve içtiğiniz armut suyunu da satın alabiliyorsunuz.

Bu arada şehrin içinden alacağınız şaraplar için gümrükte sorun çıkmıyor fakat free shoptan şarap satın alamıyorsunuz. Batum deyince ilk akla gelen birisi de meşhur kumarhaneleridir 🙂 24 saat açık olan bu kumarhaneler otellerin içinde bulunuyor. Şahsen içerisine girmedim fakat bizim taraftan sadece bunun için sınırı geçenleri biliyoruz 🙂

Benim için Batum gezisi bir öğleden sonra kaçamağı uzunluğunda oldu. Karadeniz gezisi yaparsanız bu tip bir geçişi muhakkak yapmanızı tavsiye ediyorum. Son dönemin mimari yıldızı olan Batum’un en azından siluetini görmek ve havasını koklamak için ideal bir seyahat rotası olabilir.

Herkese sevgilerimle 🙂

Ceren BİLDİREN

Hakkında Ceren Bildiren

Ceren Bildiren
Alsancak’ta doğmuş, hayatının 25 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, İşletme Fakültesi Mezunu, SAP Kurdu, Retro düşkünü, Moda takipçisi, Sinema ve Tiyatro aşığı, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Melih’in eşi..

Bunu okudunuz mu?

New York Gezilecek Yerler

Dünyanın 1 numaralı metropolü New York’a gitmek birçoğumuzun hayalidir her zaman. Bunun nedeni yıllardır maruz …

Milano Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz Mayıs ayında Cerenle birlikte kısa da olsa bir Milano gezisi yaptık. Bundan önce de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.