Avrupa’daki En İyi 10 Tema Park

Öncelikle Tema Park ne demek bilmeyenler varsa özetleyelim. Bizim Türkiye’de Lunapark olarak bilinen eğlence parklarının epey büyük, çok daha çılgın ve içinde özellikle yetişkinlere yönelim bol bol aktivite barındıran versiyonlarına Tema Park diyorlar.

Yakın zamanda çok sevdiğim bir arkadaşım “Abi 1 haftalık tema park turu mu yapsak” teklifi yapmıştı. Bunun üzerine Avrupa’nın en iyi tema parklarına bakmaya başladık. Onun planı netti 7 günde 3 tema park ve 4 şehir gezecektik. Sıradışı bir tatil için kulağa pek de kötü gelmiyor 🙂 Planı tüm detaylarıyla yapsak da henüz hayata geçiremedik.

Bu plan birçok kişi için gereksiz ve ya çocukça gelse de dünyada son yıllarda ciddi anlamda gelişen bir tema park turizmi var. Her yıl onbinlerce insan bu birbirinden çılgın yetişkin oyuncaklarını deneyimlemek için seyahat ediyor. Türkiye de bu anlamda bazı atılımlar yapmaya başladı. Dünya standartlarında tema parklar açılmaya başladı devam da edecek gibi duruyor.

1 – Europa-Park – Almanya

Europa Park Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise 2. en büyük tema parkı. bünyesinde 12 dev roller coaster bulunan park 2013 yılında 4.9 milyon ziyaretçi ağırlamış.

Europa Park

2- PortAventura – İspanya

PortAventura Barselona’da yer alıyor. Yılda ortalama 4 milyon ziyaretçi ağırlayan park Avrupa’nın 6. en büyük tema parkı. Aynı zamanda bünyesinde Avrupa’nın en büyük su parkını da bulunduruyor.

portaventura

3 – Tivoli Gardens – Danimarka

1843’te kurulan park dünyanın en eski 2. tema parkı. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 4. tema parkı olarak sıralamada yer alıyor Tivoli Gardens.

Tivoli gardens

4- Disneyland Park – Fransa

Paris yakınında bulunan Disneyland Park (aynı zamanda Euro Disneyland olarak ta anılıyor) yılda 10 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor ve Avrupa’nın en popüler tema parkı olarak geçiyor.

disneyland park

5 – Gardaland Park – İtalya

Bu parkın adı aslında Gardaland Resort. 1975’te kurulan park bünyesinde büyük bir su parkı ve bir otel de bulunuyor. Yılda 3 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Gardaland

6 – Walt Disney Studios Park – Fransa

Yıllık 4.4 milyon ziyaretçiyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 3. parkı olan Walt Disney Stüdyolarında walt disney yapımı olan filmlerin setlerine tanık oluyorsunuz.

walt disney studios

7 – Alton Towers – İngiltere

Bünyesinde tema park, su parkı ve oteller bulunan bu park sürekli yenilediği çılgın roller coaster trenleriyle ünlü.

alton towers

8 – Zoomarine Algarve – Portekiz

Yunus gösterileri ve su temalı bir aile parkı.

zoomarine

9 – Paultons Park – İngiltere

Paultons Park daha çok çocuklu aileler için tasarlanmış bir park. Parktaki 60 kadar oyuncağın birçoğu çocuklar için yapılmış. Aynı zamanda bünyesinde 140 tan fazla bitki çeşidi ve 80 den fazla hayvan çeşidi barındıran bir doğal yaşam parkı burası.

paultons

10 – Efteling – Hollanda

Son parkımız Hollanda sınırlarındaki peri masalından ve efsanelerden fırlamış konseptiyle Efteling. 1950 yılında açılan park yılda 4 milyondan fazla ziyaretçisiyle Avrupa’nın en büyük parkları arasında. Hem yetişkinlere hem de çocuklara itap ediyor.

efteling

Rotayı çılgın bir tatil için çevirmeye değer duruyor değil mi?

Şimdiden iyi eğlenceler..

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/dunyabuyuk

https://instagram.com/dunyabuyuk/

https://twitter.com/dunyabuyukcom

 

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

2015 Yılı Nasıl Geçti ?

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Dünya Büyük dedik ve Ceren’le birlikte dünyayı yeniden keşfetmek için yola …

Bisikletle Çağdaş Yaşam

Daha önceleri hep okuduğum ve duyduğum şehirlerdeki kiralık bisiklet ünitelerini ilk kez Londra gezisi yaptığımda canlı canlı görmüştüm. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.