İç Gıcıklayan Yunan Adalarına Yolculuk

Merhabalar,

Havalar ısınmaya başladı..Yaz bize göz kırparken acaba nereye gitsek diye düşünceler sardı zihnimizi  çoğunluğun aklına eminim ki komşunun güzel adaları gelmiştir.

Santorini

Benim de böyle bir zamanda aklıma gelmişti Santorini ve Mikanosa gitmek beş günde iki ada görmek.

Hadi o zaman yolculuk başlasın …

Öncelikle Yunan Adalarına gitmek için Shengen vizesi almanız gerekiyor. Klasik schengen vizesi işlemleri için evraklarınızı hazırlayıp randevunuzu alın ve Yunanistan vizesi için vize hizmeti veren merkezlere başvuru için gidin. Avrupa yakasında Harbiye’de bulunan Kosmos vize hizmetleri merkezine gidebilirsiniz randevu almayı sakın unutmayın. Evraklarınız eksiksizse hiç sorunsuz işlerinizi halledebilirsiniz.  Uzun süreli bir schengen vizesi beklemeyin Yunanistan bir buçuk iki aydan daha uzun süre vize vermiyor verirse valla çok şanslısınız.

Santorini’ye Gitmek…

Konaklama

Konaklama için tercihiniz otelse booking şiddetle tavsiye edilir. Kalabalık bir grupsanız ve maliyet önemli değil diyorsanız airbnb’den muazzam manzaralı tarih kokan santorini evlerinden kiralayabilirsiniz.

Ulaşım

Eğer ilk adamız Santorini olsun dediyseniz biraz yol gitmeyi ve aktarmalarda havalimanında beklemeyi göze alacaksınız. Çünkü Türkiye’nin herhangi bir noktasından Santoriniye direkt uçuş yok. Uçakla gideriz diyorsanız Atina aktarmalı gitmek zorundasınız. Türk hava yolları, Aegean hava yolları ,pegasus hava yolları ile Atinaya gidebilirsiniz. Atina’dan sonra asıl yolculuk başlar eğer Santoriniye uçakla gitmek isterseniz Atinaya gidiş saatinizle oradan santoriniye gideceğiniz uçak saatini iyi ayarlayın yoksa çok uzun saatlerinizi Atina havalimanında geçirmek durumunda kalabilirsiniz. Havalimanının çok büyük olmadığını ve internet erişiminin sadece 1 saatle kısıtlı olduğunu düşünürseniz bence havalimanında az vakit geçirmeyi tercih edersiniz. Saat 00.00’ dan sonra havalimanında kafelerde kahve bulmak bile biraz zor oluyor hatta bazıları kapanıyor.

Diğer alternatifimiz ferry’ler için durum nedir?

İşte tam bir hava kara deniz üçlemesi 🙂 Neden böyle dediğimi okudukça anlayacaksınız yaşarsanız siz de gülerek anacaksınız 🙂

Eğer tercihiniz Santoriniye ferry ile ulaşmaksa ferrynizin kalkacağı limana tercihinize göre taksi yada otobüsle ulaşabilirsiniz . Havalimanının hemen önündeki otobüs duraklarından numarasına bakarak limanlara gidebilirsiniz Atina’da farklı limanlar var ve havalimanına 40-45 dakikalık uzaklıklardalar. Sizlere tavsiyem geminin kalkışına bir saat kala limanlara varmanız çünkü limanların etrafı geceleri çok güvenli olmuyor ve konaklayacak mekanda yok denecek kadar az.

Santoriniye gemi yolculuğu yaparak ulaşmak isterseniz ya kabinli klasik ferryleri tercih edin uyuyarak rahar rahat gidin yok biz rahat etmesek te olur çabuk çabuk gidelim derseniz Super jet ferry’lerden biletinizi alın. Çok önemli not biletleri internet üzerinden uçak biletlerinizi aldığınız zaman alın sakın oradan alırız gibi bir mantıkla hareket etmeyin ve elinizde mutlaka bir çıktısı olsun e-bilet gibi düşünün. Çünkü limandaki gişeden biniş kartlarınızı alırken pasaport numarası üzerinden arama yapmaları biraz sıkıntılı olabiliyor. Ferryler çeşitli, klasik ferry yani daha uzun sürede gidenlerle yarım günden fazla bir yolculuk yapmanız gerekiyor bunların bilet fiyatları superjet lere göre daha ucuz. Eğer tercihiniz Blue Star Ferry olursa kabin satın alın tadını çıkara çıkara Santoriniye gidin çünkü uzun bir gemi yolculuğu yapacaksınız. Sea jet tercih ederseniz 5-6 saatlik bir Atina Santorini seyahati sizi bekliyor olacak tabi sea jetlerin bilet fiyatı biraz daha fazla.

İşte Geldik Santorini

Santorini 2

santorini 3

Santoriniyi bize hep bu fotoğraflarla tanıttılar mavi kubbeli kiliseler ve beyaz evler ancak limana yada havalimanına vardığınızda hani beyaz evler nerede mavi kubbeler biz nereye geldik mutlaka diyeceksinizdir 🙂 Çünkü  fotoğraftaki bu manzaraları görmek için Oia’ya Fira’ya gideceksiniz işte o zaman  Santoriniye  gelmiş olmanın mutluluğunu ve keyfini yaşayacaksınız.

Santorini büyük ve dağınık yerleşmiş bir ada rahat etmek için lastikleri kabak olmayan yokuş çıkarken sorun çıkarmayacak arabaları tercih edin. Araba istemezseniz atv kiralayın ancak atv kullanırken dikkatli olun Santorini’de trafik karmaşık bir yapıda. Herhangi bir trafik levhası yok sinyalizasyon sistemi bazı yerlerde var yollar asfalt değil, dar ve dik yokuşlu. En rahat bölgelerinden biri bizim de konakladığımız Kamari bölgesi meşhur black beach ( siyah plaj) bu bölgede bakınca siyah değil hafif grimsi bir plaj göreceksiniz daha siyah bir yer aramayın çünkü yok 🙂 Santorini volkanik bir ada olduğu için sönmüş volkanik taşları birçok plajda görebilirsiniz hatta yüzerken denizin içinde bile. Bilinen meşhur plajları red beach, white beach, black beach hepisini birgün içinde birer saat ziyaret edebilirsiniz çünkü bu özellikli plajlarda uzun süre konaklamanızı sağlayacak bir konfor yok. Bunların dışında ücretli plajlar bolca var.

Red Beach
Red Beach

Gezme görme işi sizin enerjiniz ve keşfetme merakınızla ilgili. Kiraladığınız arabanız yada atv’nize atlayıp elinizde haritanızla keşfetmek daha eğlenceli. Yolunuz zaten Oia ve Fira’ya mutlaka düşecek. Fira Santorini’nin şehir merkezi. Şu müthiş dik yamaçlı limana eşeklerin indiği meşhur  yer. Sakın eşeğe binmeyin hem tehlikeli hem de hayvanlar inip çıkarken çok zorlanıyorlar ve yaralanmalı kazalar oluyor. En iyisi fira’dan limana inmek için teleferik kullanmanız olacaktır zaman ve enerjiden tasarruf. Yok biz yürürüz diyorsanız biz denedik siz denemeyin 🙂 bir eşek grubunun arasında kalıp yüzünüze kuyruk yemek yada hafif bir tepikle dürtülmek can sıkıcı olabiliyor.

Fira Liman
Fira Liman

Santoriniyi karış karış gezerken hem yüzmek hem bir yerler görmek istiyorsanız enerjiniz tam olmalı. Yemek içmek için özel bir tavsiyem yok. İstediğiniz her türlü yiyeceği bulabilirsiniz. Şehir merkezinde her yerde gyro’cu görürsünüz bu bildiğimiz döner 🙂 domuz eti  ve kuzu etinden  yapıyorlar.

Tercihiniz balık olursa tavsiyem Dimitri mezeler, gün batımı, ahtapot ve uzo keyif verici oluyor. Dimitri Bay of Ammoudi diye minik bir liman köyünde balıkçıların hepsi bu küçük limanda yan yana Dimitri en sondaki restoran. Her yerde ipe asılmış kurutulan ahtapotlar görüp onlarla fotoğraf çekilebilirsiniz.

Santorini ahtapot

Ve gelelim müthiş manzaralı Oia’ya güneşi batırmak için doğru tercih olabilir. Meşhur Santorini fotoğraflarının çekildiği yer.

Oia

Ya da bizim gibi bir tekne kiralayarak denizden güneşi batırmayı tercih edebilirsiniz.

Santorini gun batımı

Bir gününüzü tekne turuna ayırın eğer kalabalık bir grupsanız grubunuza özel bir tekne kiralayın daha rahat ve keyifli oluyor bir de kaptanlarla iyi arkadaş olursanız sizi daha güzel yerlere götürüp hafızalarda kalacak bir gün batımı izlemenizi sağlayabilirler. Bir grup olarak seyahat etmiyorsanız diğer tekne turlarını da tercih edebilirsiniz.

Santorini benden bu kadar sevgili okur gezerler gerisi sizin enerjiniz , isteğiniz ve merakınız şimdiki durak Mykonos.

Ve Mykonos …

Santorini’den Mykonos’a geçmek için biraz daha kısa bir Seajet seyahati yapıyorsunuz 3-4 saat kadar. Limana inip seajetnizin olduğu iskeleye doğru yol alın bindikten sonra sonra biraz uyku malum Mykonos’ta uyumak yok 🙂

Santoriniden Mykonos’a geldiğinizde küçük ve düz ayak bir adaya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşarsınız trafiğe takılana kadar 🙂 Sezon açıldığında oldukça kalabalık bir ada oluyor. Bu ada içinde atv yada araba kiralamanız iyi olur lastiklere bakmayı unutmayın !!! Mykonos Santoriniye göre daha hareketli bir ada aynı zamanda biraz daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle plaj girişleri. Mykonos’un gündüz plajları gece de kulüpleri meşhur. Paradise beach en bilinen yeridir. Super Paradise beach te saat 17.00’dan sonra çok renkli plaj partileri oluyor. Hiç kimseye aldırış etmeksizin dans edin eğer eğlence seven biriyseniz 🙂 Amazing beach party ‘lemek Mykonos’un işidir 🙂 Hakkını vermeden gelmeyin derim. Mykonos plaj partileriyle ünlü bir ada ve renkli kişilikteki ziyaretçileriyle.

Mykonos

Çıplaklığın doğal olduğu plajları belki ilk bakışta farklı gelebilir ama özgürlük güzel şey 🙂 herkesin yaşam şekli tercihi. Özellikle gay’lerin tercih ettiği Jackieo çok eğlenceli bir mekan.

Mykonos’ta gece olduğunda ise kalabalık artık plajlardan ada’nın dar sokaklarına doğru akmaya başlar. Ada’nın merkezine doğru yol aldığınızda o geceki tercihinize göre her türlü restoranı bulabilirsiniz. Yemek işini hallettiyseniz tavsiyem şudur ki hem bir şeyler içebileceğiniz hem de rahat rahat dans edebileceğiniz arka kapısı aniden hop diye denize açılan güzel mekan Caprice of Mykonos’tur. Geceye burada başlayıp dönüp dolaşıp geceyi burada sonlandırdığımız bir mekandır kendisi. Sabaha kadar Mykonos’un dar sokaklarında bir mekandan diğer mekana geçiş yapabilirsiniz bazılarının önünde inanılmaz kuyruklar oluyor beklemeyi sevenlerdenseniz bir girip bakın derim.

Her Tatil Biter 🙁

Ve tatil biter bize yine sea jet yolları gözükür . Atina Santorini ,Santorini Mykonos , Mykonos Atina üç sea jet bana İstanbul’a döndüğümde şehir hatları vapuruna bile daha da binmem dedirtmişti 🙂 Atina’ya vardığımızda Pire limanın’dan havalimanına otobüsle yarım saatlik bir yolculuk yaparak ulaştık. Sonra Uçağımızla güzel bir İstanbul gecesine inip sevdiklerimize free shop’tan mutlu edici bir şeyler alıp tatil yapmış olmanın başka bir kültürü ve enerjiyi deneyimlemiş olmanın mutlu yorgunluğuyla “rüya gibi geçti” diyerek evimizin yolunu tuttuk.

Biz zor biraz yorucu ama bir o kadarda eğlenceli bir tatil geçirdik.

Siz eğer tek ada yapmak isterseniz az zamanınız varsa İstanbul’dan direkt Mykonos’a uçabilir yüksek enerjili bir tatil geçirebilirsiniz. Anadolu Jet, Atlas Global, Türk Hava Yolları, Bora Jet bildiğim direkt uçuşu olan hava yolu şirketleri.

Tercih siz değerli gezginlere kalmış benden paylaşması..Anı yaşamak güzel, zamanı değerlendirmek kendine vakit ayırmak paha biçilemez.  Sıra Diğer adalar’da 😉

Burcu DURAK

Hakkında Burcu Durak

İstanbul’da doğmuş tam bir İstanbullu. Kendini psikoloji bilimine adamış her daim öğrenci olan uzman psikolog psikodramaterapisti. Okur gezer yer içer yeni şeyler deneyimlemeyi sever. Şu sıralarda tam bir fıtness girl. Spritüal enerji uğraşıcısı eğiticisi, meditasyon yapmayı çok sever. Plak koleksiyoncusu olma yolunda, crosley ile mutlu ve keyifli :) Hayat güzel birbirimizi sevelim …

Bunu okudunuz mu?

Gaziantep Gezilecek Yerler

Türkiye’de yemek deyince ilk akla gelen yer genelde Gaziantep olur (Hataylılar alınmasın 🙂 orası da …

Atina Gezilecek Yerler

Atina’yı ilk gördüğümde “Ana! İzmir’in aynısını yapmışlar” demiştim 🙂 İşte bu şehir tamamen bizden biri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.