Nürnberg – Hitler’in en Sevdiği Şehir

Merhaba,

Bir iş seyahati için Nürnberg’e yolculuk görünmüştü. Türk Hava Yolları Nürnberg’e günde 2 direk uçuş, 2 de Frankfurt aktarmalı 4 sefer düzenliyor.

IMG_1430

 

15:50 uçağıyla Nürnberg’e hareket ediyoruz. Uçuşumuz 2 saat 50 dakika sürüyor. Nürnberg’de şehir merkezine çok uzak olmayan, küçük bir havalimanı ile karşılaşacaksınız. Havalimanı önünden otobüslerle şehre ulaşabilirsiniz.

Nürnberg, Bavyera eyaletinde yer alan 500 Bin civarı nüfusa sahip küçük bir şehir. Fakat Almanya genelinde olduğu gibi dengeli kalkınma politikası gereği bu şehirde de Adidas, Puma, BSH gibi lokomotif olabilecek işletmeler yer alıyor. Böyle olunca da karşımıza yaşamaya değer, küçük ama gelişmiş, herşeye ulaşabileceğiniz bir şehir çıkıyor.

Bilindiği gibi Nürnberg Hitler’in en sevdiği şehirdi. Hitler’in meşhur Nazi Mitinglerini bu şehirde yaptığı bilinir. 2. Dünya savaşının ardından da savaş suçları mahkemesinin burada kurulması ve SS subaylarının cezalarının burada verilmesi manidardır.

2. dünya savaşının ardından tamamen bombalanmış ve neredeyse yıkılmış bir şehrin aslına birebir uygun inşa edilmiş halini gördük Nürnberg’de. Herşey o kadar yüzyıllardır hep oradaymış gibi duruyor ki; o küçük şehirde masal şehri edası yaratıyor.

Nürnberg’i küresel anlamda büyük bir oyuncu yapan etmenlerden bir i de meşhur Nürnberg Fuar merkezi olan “Nürnberg Messe”dir. Biz de her yıl düzenlenen dünyanın en büyük oyuncak fuarı olan Spielwarenmesse’ye gittik. Adamlar bir fuar merkezi kurmuş ki 20 ye yakın hol den oluşan, tüm hollerin kapalı alan bağlantıları ve sosyal alanları ile birbirine bağlandığı dev bir fuar merkezi.

IMG_0494

Fuarda Türk Hava Yolları’nın lisanslına sahip dünyanın en meşhur model uçak üreticisi Herpa’nın standını ziyaret ettik. Herpa 2014 katalog lansmanında kapak sayfasından Turkish Airlines-BVB Special Livery uçağını tanıttı. Fuarda da bu ürün için önemli bir yer ayırmıştı Herpa. Stand katılımcıların epey ilgisini çekti.

IMG_0480IMG_0469

Uzun toplantıların ve fuar ziyaretinin ardından ufak bir şehir turu yapalım dedik. Nürnberg’in küçük bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Şehrin merkezi ve çarşıların bulunduğu Hauptmarkt’ta küçük bir gezinti yaptık. Bölge Nürnberg’de alışveriş, yemek ve gezmek için ideal tek bölge diyebiliriz. Bunun yanında her ne kadar biz vakit darlığından gidemesek te Nürnberg Kalesi’ni de gezdiniz mi bu şehir tamam desek yeridir. 🙂

IMG_0496 (2) IMG_0526 IMG_0518 IMG_0568

Bu bisikletler Almanya genelinde çeşitli yerlerde karşımıza çıkıyor. Olay nedir bilmem ama gerçekten çok hoş durduğu kesin.

IMG_0579

IMG_0571IMG_0572 IMG_0574 IMG_0575

Bence Nürnberg tarihi dokusu ve tadıyla gidip görmeye değer bir şehir. Çok fazla zaman ayırmaya gerek yok. 1-2 gün yeterli olacaktır. Gidiniz 🙂

Selamlar..

Melih BİLDİREN

Hakkında Melih

Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Atina Gezilecek Yerler

Atina’yı ilk gördüğümde “Ana! İzmir’in aynısını yapmışlar” demiştim 🙂 İşte bu şehir tamamen bizden biri …

Fethiye Gezilecek Yerler

İnsanoğlunun aklına tatil denince ilk akla gelen deniz, kum, güneş üçgenin buluşması gelir. Malum yoğun, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.