Munih Gezisi / Almanya

Merhaba,

Bu yazıda size Almanya’nın sanayi başkenti Bavyera bölgesinin gözbebeği Münih gezimden notlar aktaracağım. Aslında Münih benim her zaman için muhakkak görmek istediğim yerlerin başında gelmiştir. BMW ve Bayern Munich belkide bu etkiyi yaratan etmenlerden bazıları. Bu nedenle Münih seyahatim görülecek harika bir şehir modunda başladı. Taa ki gidip donuk bir Almanya şehrini görene kadar 🙂

Kısa hap bilgilerle başlayalım her zamanki gibi ;

 • Uçuş süresi : 2 saat 45 dk
 • Para birimi Euro (EUR)
 • Saat farkı : bizden 1 saat geride
 • Havalimanı merkez arası epey uzak. Tren ile yaklaşık 45dk. (11 EUR )
 • EUR kurundan ötürü bize göre biraz pahalı.
 • Gezmek için max. 2 gün yeterli. Fazlası gereksiz 🙂
 • Metro bileti şehir merkezi sınırlarında tek yön 2.5 EUR.

 

İstanbul’dan Münih’e THY günde karşılıklı 4 sefer düzenliyor. Münih’te sizi hatırı    sayılır büyüklükte bir havalimanı karşılayacak. Havalimanından şehre ulaşım için treni kullanabilirsiniz. Tren yaklaşık 45dk sürüyor. Maliyeti ise 11 EUR. Bunun yerine taksi ile gitmek isterseniz 65 EUR gibi bir rakam ödemek zorunda kalıyorsunuz.

 

Münih’te metro ulaşımı neredeyse tüm Avrupa şehirleri gibi çok pratik ve hızlı. Her yere metro ile gidebilirsiniz.

Münih metro haritasını için BURAYA tıklayın. Almanya’da toplu taşımada bilet kontrolü diye bir şey yok. Bu sizi şaşırtmasın. Biletinizi makinadan alıp direk trene binebiliyorsunuz. Almadan da binebilirsiniz ama pek tavsiye etmem ki çok nadir de olsa görevliler bir durakta trene binip rastgele kontroller yapabiliyorlar ve biletsiz olmanın cezası epey ağır. Yani 2.5 EUR için riske girmeye değmez. Ama insan yinede vay arkadaş almasak mı bedavaya getirsek mi diye düşünmeden edemiyor 🙂

Yukarıda da bahsetmiştim ya gerek October Fast gerekse Almanya’nın en popüler şehirlerinden biri olması Münih’i benim gözümde biraz büyütmüş olacak ki tam da hayal ettiğim bir şehirle karşılaşmadım. Genel olarak sakin ve akşamları hayatın bittiği klasik bir Almanya şehri Münih. Tabi bu şehirde gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken şeyler de yok değil 🙂 Şimdi biraz onlara göz atalım..

Gezilecek Yerler :
 • MarienPlatz
 • Glockenspiel ve Rathaus
 • BMW Welt ve Müzesi
 • Olympiapark
 • Televizyon Kulesi (Olympiaturm)
 • Allianz Arena

Bunlardan başka görülecek farklı yerler de tabiki var ama en önemli olanları bunlar ve benim pek vaktim olmadığından daha fazla yeri görme şansım olmadı.

Öncelikle Münih’te konaklamak için seçeceğiniz yeri MarienPlatz, KarlsPlatz bölgelerine yakın seçerseniz birçok önemli yere ve alışveriş noktasına yürüyerek gitme şansınız olacaktır. Aynı zamanda metro hatlarının kesiştiği bölge de burası. Bu nedenle size tavsiyem otelinize bakarken bu bölgeye yakın tercih yapmanız. Aynı zamanda October Fest alanı da buradan birkaç sokak ötede.

Marienplatz :

Marienplatz için Münih’in kalbi desek fazla olmaz. Haritada Münih noktasının bulunduğu yer tam da burası. Şehre gelen turistlerin buraya uğramadan gitmeye çalışanını havalimanında dövüyorlarmış diye bile duydum 🙂

Marienplatz meydanındaki Rathaus binası özellikle gothik mimarisi ile göze çarpıyor. Şehir belediyesi de bu binada yer alıyor. Binanın meydana bakan tarafındaki Glockenspiel isimli saatin her saat başı hareket eden kuklaları sizin de ilginizi çekeceğine eminim.

Aynı zamanda şehrin en hareketli bu caddesinde bir çok mağaza ve alışveriş yeri görebilirsiniz. Fiyatlar EUR olduğu için biraz pahalı olsa da yine de bir göz atın derim.

Alışveriş demişken de belirtmeden edemeyeceğim. Bu Almanlar bildiğiniz gibi düz insanlar. Alman sistematiği de her alanda kendini gösteriyor. Magnet almak için bir satıcıya bundan 2 tane alırsam 13 yerine 10 EUR olur mu? diye sorma gafletine düştüm ki ne duysam beğenirsiniz. Sen 15 EUR ver o zaman dedi adam. Niye diye sorunca ben sana neden indirim yapayım ki? yanıtını aldım. Tabi pazarlık sünnettir diyemedim ve 13 EUR verip oradan hemen uzaklaştım. 🙂 Yani Dünya’nın neredeyse her yerinde geçerli olan turistik pazarlık olayı bu topraklarda maalesef geçmiyor. Hindistan’da 50 cent e aldığınız çin malı magnete burada 6 EUR ödeyince de insanın bi içine oturmuyor değil hani 🙂

BMW Welt ve Müze :

Burası için belki de Münih’in en önemli yeri diyebiliriz. Malum bu topraklardan çıkıp Dünya’nın 1 numaralı markalarından biri olmuş bir BMW sözkonusu. Buraya ulaşmak için metro ile Olimpiapark durağına gitmeniz gerekiyor.

Olymiapark’ın hemen yanında kocaman bir arazide BMW fabrikasını göreceksiniz. Fabrika arazisi içinde BMW Welt var. Bir nevi araba galerisi tadında olan binada BMW gruba ait yeni çıkan tüm modeller değişik konseptlerde tanıtılıyor. Muhakkak ziyaret etmenizi öneririm. Girişler ücretsiz.

Buranın hemen karşısında şirket ana binasının hemen altında ise BMW Müzesi yer alıyor. Müzeye giriş ücreti 9.5 EUR. Müzenin içerisinde BMW’nin geçmişten günümüze tüm araçları sergileniyor. Günde Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen binlerce insan bu müzeyi ziyaret ediyor. Adamlar yenisinden de eskisinden de ciddi anlamda para kazanıyor anlayacağınız. 🙂

Olympiapark :

Bu devasa park 1972’deki meşhur Münih Olimpiyat oyunlarının yapıldığı ve aynı zamanda bu olimpiyatların kara Eylül diye adlandırılmasına neden olan İsrailli sporcuların öldürüldüğü yer. Olimpiyat parkının içerisinde çeşitli aktivite ve sergiler düzenleniyor. Güzel bir yürüyüş yapıp bu bölgeyi gezebilirsiniz.

Televizyon Kulesi (Olympiaturm) :

Olimpiyat parkındaki bu kuleden tüm şehri izleyebiliyorsunuz. Beni Münih’te en etkileyen yerlerde biri burası oldu. 291 metrelik kuleye çıkış için 5.5 EUR ödemeniz gerekiyor. Yukarıdaki dürbünler 1 ve 2 EUR ile çalışıyor. 50 kr ve 1 TL de aynı işi görüyor benden söylemesi 🙂 Çok uzaklardaki Allianz Arena’yı buradan görebiliyorsunuz. Hatta hava açıkken Avusturya’nın bile görülebildiğini söylediler.

Munih beklentinizi fazla yükseltmeden görseniz de olur görmeseniz de tadında bir şehir. October Fest zamanında gitmek çok daha keyifli olur diye düşünüyorum. Diğer zamanda hayatın sıradan akışında olan sıkıcı bir Almanya şehrinden farklı pek bir şey göremezsiniz diyebilirim.

Gidecekler için şimdiden iyi gezmeler diliyorum.

Selamlar..

Melih BİLDİREN

Hakkında Melih

Melih
Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, D.E.U. İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi,

Bunu okudunuz mu?

Atina Gezilecek Yerler

Atina’yı ilk gördüğümde “Ana! İzmir’in aynısını yapmışlar” demiştim 🙂 İşte bu şehir tamamen bizden biri …

Fethiye Gezilecek Yerler

İnsanoğlunun aklına tatil denince ilk akla gelen deniz, kum, güneş üçgenin buluşması gelir. Malum yoğun, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.