Dhaka / Bangladeş Ne yenir?

Bangladeş ne yenir ? diye söze başlamak için öncelikle şunu belirtmeliyim ki ülke sınırları içerisinde şebekeden akan temiz içme suyu yok. 🙂 Ülke genelinde kullanılan sularda arsenik olduğu için kesinlikle kapalı içecekler tüketin. Kaldığınız otelde arıtma sistemi olması önemli. Benim kaldığım Radisson Hotel’de bu sistem vardı. Zira arsenikli su ile duş alma fikri kulağa çok hoş gelmiyor. İçecekten devam edecek olursak bizim kullandığımız kapalı içeceklerin hepsi güvenlik bantlı şekilde kapatılmışlardı. Otel ve Golf sahasında çok istemeyerek de olsa çay kahve içtim. Hala yaşıyorum korkmayın 🙂

Ne tür yiyecekler satın alınabilir?

Ülkede hayat çok ucuz. Yerel yemekler özellikle gezginlere yeni tatlar açısından ilgi çekici olsa da Bangladeş’te yerelden yemek çok tavsiye edilmiyor. Gıdaların saklama koşullarının olmaması, temiz suyun bulunmaması ve temizlik anlayışı dolayısıyla bünyeniz kaldırmayabilir. Eğer yabancıların da çoğunlukla tercih ettiği zincirlerde yemek yemek istiyorsanız fiyatlar oraya göre çok pahalı olmasına karşın Türkiye ortalaması düzeyine çıkıyor.

Dhaka İstanbul Restaurant

Bangladeş Ne Yenir ? Nerede Yenir ?

Bu tip yerlerde Türke rastlamak da diğer ülkeler kadar kolay olmuyor maalesef. O yüzden size ait birşeyler görünce kendinizi iyi hissediyorsunuz bu ülkelerde. Bizim tercihimiz orada İstanbul Restaurant oldu. 3 Katlı Restaurant geleneksel kebap ve pide çeşitlerinin hepsini yapıyor. Geniş bir salonu, sigara içilen terasta tavla çay keyfi ile kendini evinde hissetmek isteyen ve iş dolayısıyla burada yaşayan Türkler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Girişinde mini bir İstanbul Boğaziçi Köprüsü de unutulmamış. Grup olarak gittiğimiz için Cem Yılmaz usulü azar azar ortaya karışık aldık.

Dhaka movenpick hotel

Bangladeş tüm bu olumsuz ve kötü durumuna rağmen Movenpick Dondurması kendi mağazasında yiyebileceğiniz de bir yer. Kaldığımız otelin altındaki Bang & Olufsen ve Leica mağazaları aslında buradaki gelir eşitsizliğinin birer göstergesi.

Ama özet olarak çok yerel lezzet tatmanızı tavsiye edemeyeceğim bir destinasyon Dhaka.

 

Bangladeş – Nasıl gidilir? ve Şehirde Ulaşım yazısı için tıklayın..

Bangladeş – Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler yazısı için Tıklayın..

 

Kamil Mehmet ÖZKAN

Bu yazı ilk olarak yazarın kendi sitesi olan www.notdefteriblog.com sitesinde yayınlanmıştır.

Hakkında Kamil Mehmet Özkan

Kamil Mehmet Özkan
Bursa doğup, İstanbul'da yaşayan, İşletme sonrası Yeni Medya'ya yönelmiş Dijital Dönüşüm Uzmanı Fotoğraf ve Gezme tutkusu Kahve ve çay'dan anlar Seyahat sektörü hobisi Her zaman keşfedilecek yeni bir şeyler peşinde

Bunu okudunuz mu?

Atina Gezilecek Yerler

Atina’yı ilk gördüğümde “Ana! İzmir’in aynısını yapmışlar” demiştim 🙂 İşte bu şehir tamamen bizden biri …

Fethiye Gezilecek Yerler

İnsanoğlunun aklına tatil denince ilk akla gelen deniz, kum, güneş üçgenin buluşması gelir. Malum yoğun, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.